«Нам треба максимально використати час, щоб колективно осмислювати нашу діяльність і спільно шукати шляхи виходу. А саме online майданчики і дають сьогодні можливість почути один одного, обмінятися досвідом, максимально спілкуватися» – Віталій Голубєв.
Цю думку він висловив під час вебінару «Діджиталізація традиційного медіа. Дистанційна робота при COVID» у межах циклу «Організація роботи місцевих медіа в умовах пандемії COVID-19». Реалізує цикл вебінарів Національна спілка журналістів України за підтримки ПРООН.
Провели вебінар, який зібрав більше 40 учасників з усіх регіонів України, досвідчені і знані серед журналістів медіа експерти, секретарі НСЖУ – директор ТОВ «Обрії 1919» і головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко та викладач Національного університету «Острозька академія», керівник Школи універсального журналіста Віталій Голубєв .
Тренери говорили про особливості роботи редакцій в умовах карантину, а також про новації, що впроваджуються і дають добрий ефект не тільки в плані розширення інформації про ЗМІ, а й приносять редакціям певний прибуток.
Карантин прийшов і піде, а проблеми, з якими стикаються редакції залишаються, – червоною ниткою пройшло через усю зустріч. Було б великою ілюзією думати, що з виходом з карантину щось саме собою вирішиться на краще. Можливо, в режимі офлайнової комунікації дійсно стане легше, але нікуди не подінуться проблеми з Укрпоштою, з доставкою газет, витрати на друк і папір.
Костянтин Григоренко розповів про те, як була організована робота редакції «Обріїв Ізюмщини» в умовах карантину, пригадавши, що нинішня ситуація нагадала йому 2014 рік. Тоді редакція «Обріїв Ізюмщини» також працювала при зачинених дверях, які були ще й загратовані, адже за 45 кілометрів від Ізюма бойовики вели окупацію Слов’янська.
Говорив про штати, зарплату, про рекламу і методи її залучення, про розповсюдження газети в умовах карантину.
І він упевнений, що після карантину робота редакції абсолютно зміниться, що всі повинні бути готовими до цього, а значить – повинні коригувати свою діяльність. З огляду на те, яку тривогу щодо перспектива скорочення передплати висловлювали редактори – учасники вебінару, присвяченого економічній стійкості медіа в умовах кризи, думка Костянтина Григоренка дуже актуальна:
– Думаю, вже не буде звичної переваги друкованого видання. З розвитком цифрових технологій, соціальних мереж традиційні ЗМІ сьогодні втрачають монополію на інформацію. І для того, щоб бути лідерами громадської думки на своїх територіях, треба працювати на всіх платформах, починаючи від друкованого видання і завершуючи інтернет ресурсами та соціальними сторінками.
А Віталій Голубєв навів трохи кумедний, але переконливий приклад, як можна іноді відстоювати переваги інтернету. Він розповів, як батько однієї з журналісток, що вела сторінку в соцмережах, взяв її «на слабо»: запитав, чи зможе Фейсбук продати свиней, яких він вирощував на продаж. Дівчина розкидала оголошення про продаж свиней по соцмережах, і на ранок вже мала здивований дзвінок батька з села. Батько, який до цього дещо скептично ставився до інтернетновацій, сказав, що з самого ранку до нього приїхали покупці і товар було продано. То чому б у вашому виданні не спробувати так переконувати рекламодавців у вигоді реклами в інтернеті? – запитує Віталій Голубєв.
Підсумовуючи вебінар
Голова НСЖУ Сергій Томіленко побажав успіхів в роботі всім учасникам навчальної програми Спілки та принагідно він проінформував про те, що зараз відбуваються перемовини з народними депутатами щодо напрацювання заходів з підтримки місцевих медіа. Це питання настійливо порушує НСЖУ, і вже є відгук голови комітету Верховної РадиУкраїни з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександра Ткаченка, намічено провести найближчими днями нараду з цих питань.