Круглий стіл «10 років – 10 кроків: розвиток журналістської освіти на Прикарпатті» відбувся у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника. Захід приурочили до 10-річчя заснування кафедри журналістики. У роботі круглого столу взяли участь працівники Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ, Івано-Франківської обласної спілки журналістів, медійники-ВПО та представники місцевих телеканалів, радіо, інтернет-видань.
Зустріч розпочалася з привітань на адресу колективу кафедри та нагородження викладачів і студентів. Від журналістської спільноти Прикарпаття зі словами привітань до керівництва кафедри, викладачів та студентів звернулася секретариня НСЖУ, координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, заслужена журналістка України, одна з ініціаторів створення кафедри журналістики в Прикарпатському національному університеті Вікторія Плахта.
Вона пригадала, як ще на початку 2012 року зароджувалася ініціатива створення кафедри журналістики, відзначила вагому підтримку з боку керівництва університету й тодішньої обласної влади та зазначила, що за десять років кафедра журналістики зробила багато важливих кроків щодо розвитку вітчизняної журналістики. У привітальному слові Вікторія Плахта наголосила на активній та плідній співпраці кафедри з Івано-Франківським Центром журналістської солідарності, обласною організацією спілки журналістів. Вікторія Антонівна також передала вітання викладачам та студентам кафедри від голови НСЖУ Сергія Томіленка та першої секретарині НСЖУ Ліни Кущ, вручила Почесну грамоту Спілки.
Голова обласної спілки журналістів, завідувачка редакції новин «Вісті» ОТБ «Галичина» Лілія Боднарчук у вітальному слові зазначила, що створення на Прикарпатті кафедри журналістики було необхідністю, адже медіасфера розвивається, тому потрібні кваліфіковані фахівці, котрі би підсилювали роботу місцевих медіа. Лілія Боднарчук відзначила співпрацю кафедри журналістики з обласним осередком Національної спілки журналістів України, зокрема, роботу Школи журналістики, яку координує доцентка кафедри Галина Пристай.
За вагомий особистий внесок у підготовку фахівців журналістики, активну співпрацю з обласною спілкою та з нагоди 10-річчя створення кафедри журналістики Лілія Боднарчук і Вікторія Плахта вручили спілчанські грамоти кращим викладачам та працівникам кафедри.
Колектив кафедри та студентів привітала також асистентка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, секретариня первинної організації НСЖУ університету Богдана Засідко. Вона подякувала за активну участь у житті первинного журналістського осередку, співпрацю та підтримку, а для проведення активного дозвілля передала кафедрі від ЦЖС у подарунок волейбольний м’яч.
Онлайн до заходу долучився секретар НСЖУ, керівник Школи універсального журналіста Віталій Голубєв. Він з приємністю пригадав свої зустрічі на кафедрі журналістики зі студентами та викладачами, активну участь майбутніх медійників у Всеукраїнському конкурсі «Я – журналіст», засновником якого він є. Віталій Голубєв відзначив професійну підготовку випускників кафедри і побажав колективу подальших успіхів.
Під час урочистої частини заходу з привітаннями також виступили колеги-спілчани: генеральний директор ОТБ «Галичина» Ігор Дебенко, генеральний директор ТРК «РАІ», заслужений журналіст України Андрій Русиняк, керівник Департаменту суспільної комунікації (медіа-центру) Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Іван Стефурак, кореспондент телеканалу «Еспресо», координатор Спільноти святого Егідія в Івано-Франківську Іван Харук, прес-секретар Івано-Франківського міського суду, головний редактор інтернет-видання «Правда.іф» Михайло Савлюк.
Під час заходу його учасники висловили думки щодо ролі журналістики у суспільстві, особливо в умовах війни, а також розвитку журналістики на Прикарпатті, підготовки фахівців медіасфери. Йшлося і про бази практик для майбутніх журналістів. Стейкхолдери на зустрічі відзначили добру підготовку студентів і запевнили щодо подальшої співпраці, адже дуже важливо, коли професійний журналіст має з ким поділитися досвідом, навчити азів журналістської майстерності, надати корисні поради.
–Професія журналіста затребувана в нашому суспільстві. Зараз, у період війни, вона стала ще потрібнішою й водночас – небезпечною. Ворог є не лише на фронті, але й в інформаційному просторі, тож з ним потрібно вміти боротися всюди. За ці десять років ми зробили більше ніж десять кроків. Ми сформували неймовірну команду професіоналів і друзів кафедри, які готові ділитися знаннями та формувати майбутнє покоління журналістів. І надалі всі разом працюватимемо задля розвитку вітчизняної журналістики, – зазначила Ганна Марчук, модераторка заходу, професорка кафедри журналістики.
–Цей ювілей – наше спільне досягнення. Він є результатом багаторічної наполегливої праці, творчих пошуків і віри в нашу місію. За ці роки ми пройшли великий шлях, здобули визнання та виховали багато талановитих журналістів. Дякую кожному за внесок у розвиток кафедри, за зусилля, натхнення, підтримку й професіоналізм. Ми створили міцну академічну спільноту, яка формує нові покоління журналістів, – наголосив завідувач кафедри журналістики Олександр Холод.
–Дуже добре, що у нас є така спеціальність, адже вітчизняна журналістика потребує молодих професійних фахівців. Тішить, що випускники кафедри нині працюють не лише у місцевих медіа, а й у регіональних та всеукраїнських. Те, що в нас щороку позитивна динаміка набору на цю спеціальність, свідчить про професійність та якість освіти на кафедрі журналістики, – зазначив декан факультету філології Роман Голод.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дана Данилів
Дискусія з цього приводу: