Як журналістки можуть себе захистити у критичних ситуаціях? Про це йшлося на тренінгу з самооборони, який організував для дівчат та жінок-медійниць Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ. На спортивній локації Харківської обласної молодіжної організації «Освічена ініціатива» його провела досвідчена тренерка Марина Плюйко.
–Бути готовою подбати про власну безпеку – це не тільки про захист від обстрілів, бомбувань чи мін у важкий воєнний час, який ми зараз переживаємо, це і про особистий захист від кримінально небезпечних елементів. Саме дівчата, жінки, як вразлива категорія, найчастіше стають об’єктом їх насильницьких дій. Наш тренінг – про те, що кожна з нас, незважаючи на вік, повинна усвідомити головний меседж: ти – сильна, ти не жертва, ти можеш себе захистити. Для цього треба навчитися прийомам самооборони і захисту, – так розпочала заняття тренерка Марина, як її з повагою називають учні, котрих вона вже підготувала для захисту від небезпеки у побутовому житті.
Журналістки дізналися про ситуації, в яких найчастіше жінки стають жертвами нападників, на прикладі власних історій, коли потрапляли в досить небезпечні ситуації, розповідали, як їм вдалося захистити себе, слухали поради тренера – доволі прості, але ефективні і дієві.
Не завжди людині, до якої стороння особа проявляє неправомірні дії, доводиться розраховувати на допомогу інших. Інколи цих інших просто немає поруч, до того ж, нерідко вони не реагують на прохання допомогти. Тож залишається розраховувати тільки на себе. І в таких випадках дуже згодяться навички самозахисту або самооборони.
– Вдаватися до самозахисту потрібно, коли існує небезпека, яка містить ознаки злочину, або можливість скоєння злочину, – говорить Марина Плюйко. – Наприклад, це посягання на здоров’я та життя. Зловмисник зазвичай обирає жертву, фізично слабкішу від нього. В поле зору зловмисників нерідко потрапляють жінки, які на ходу розмовляють по телефону і не завжди відчувають, що за ними хтось стежить. Почути загрозу можуть завадити навушники, а побачити – насунутий на обличчя капюшон куртки. Тому треба бути завжди готовою до небезпеки, – підкреслила тренерка.
Як уникнути небезпеки і захистити себе, якщо зловмисник уже проявив агресію? Самозахист – це природна реакція на загрози та небезпеку. За словами пані Марини, у кожного свій спосіб, який залежить від ситуації.
Що можна зробити:
- якщо ви почули за собою швидкі кроки, варто з’ясувати наявність чи відсутність небезпеки.
- якщо запідозрили недобре, різко змініть траєкторію руху. Нападник може відмовитися від своїх намірів, якщо дії обраної ним жертви будуть для нього неочікуваними.
Під час практичного заняття тренерка продемонструвала журналісткам кілька прийомів самозахисту. Вона також порадила їм бути впевненими, швидко аналізувати небезпечну ситуацію, шукати варіанти виходу з неї і не втрачати надії на порятунок.
–Ми вивчали доволі нескладні, але дієві прийоми самозахисту, які ми ще будемо відпрацьовувати самостійно, бо це після такого класного тренінгу цілком доступно для нас. А можемо записатись на безкоштовні десятиденні курси самооборони, які проводить ГО «Освічена ініціатива». Це дуже потрібні навички у наш нелегкий час, тим більше для журналістів, які часто і в силу професії, і в силу обставин, перебувають у зоні ризику, можуть стати об’єктом фізичної агресії чи нападу і повинні вміти захистити себе. І ще – головне, що я для себе усвідомила: ніколи не почуватися жертвою, бути впевненою, готовою постояти за себе: «Ти сильна. Лишайся собою» – дуже класний девіз, яким нас «озброїла» наша тренерка, – поділилася враженнями після заняття з самооборони головна редакторка Інтернет-медіа«SODA» Катерина Рождественська.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, Наталія Лісечко
Фото Дар’ї Зирянової