Припинити переслідування журналістів та громадських діячів у Білорусі та в Криму закликають учасники та партнери руху за громадянські права New Europeans («Нові європейці»). Відповідну заяву оприлюднено на сайті організації до Всесвітнього дня неурядових організацій та Дня кримського спротиву російській окупації 26 лютого. Серед підписантів заяви – перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, виконавчий директор New Europeans Роджер Касаль, представниця цієї організації в Мінську Ольга Костюкевич, редактор українського щотижневика в Польщі «Наше слово» Ігор Ісаєв та інші.
«Ми засуджуємо застосування сили і репресії проти працівників медіа та представників громадянського сектору в Білорусі – зокрема, проти Білоруської асоціації журналістів, – йдеться в заяві. – Висловлюємо нашу підтримку журналісткам телеканалу «Белсат» Катерині Андреєвій та Дарії Чульцовій, які отримали два роки тюрми за виконання професійних обов’язків. Вимагаємо негайно звільнити всіх незаконно ув’язнених журналістів і громадських активістів у Білорусі».
Автори заяви закликали виявити солідарність із кримськотатарськими громадянськими журналістами та активістами руху «Кримська солідарність». «Кримінальне переслідування російськими силовиками, російською владою та судами, проросійською «адміністрацією» журналістів і громадських діячів є прямим порушенням свободи слова, свободи думки та мирних зібрань. Вимагаємо негайно звільнити ув’язнених кримськотатарських громадянських журналістів Сервера Мустафаєва, Тимура Ібрагімова, Марлена Асанова, Сейрана Салієва, Ремзі Бекірова, Руслана Сулейманова, Османа Аріфмеметова, Рустема Шейхалієва, а також звільнити з-під домашнього арешту Амета Сулейманова», – зазначається в документі.
Підписанти закликають міжнародні інституції та правозахисні організації посилити тиск на владу Білорусі та Російської Федерації для відновлення прав людини в Білорусі та в Криму (Україна).
«За сім років окупації Крим повністю зачищений від українських медіа та українських журналістів. Для боротьби з українськими журналістами російська влада використовує тиск, погрози, арешти, блокування сайтів. У цих умовах збирання і поширення об’єктивної інформації про ситуацію на півострові взяли на себе кримськотатарські громадянські журналісти. І дуже важливо підтримати їх у їхній боротьбі за право говорити правду. Тому я вдячна руху New Europeans за ініціативу виступити із заявою солідарності», – наголосила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.