У Маріуполі окупанти роздають газету “Приазовский Рабочий”, яка з початку військових дій припинила існування. Рашисти незаконно використовують назву і логотип видання для пропаганди “руського міра”.
Головна редакторка газети, голова Донецької обласної організації Національної спілки журналістів України Олена Калайтан в ефірі телеканалу “Донбас” розповіла, що не має до цього випуску жодного стосунку. За її словами, про вихід газети без її участі дізналась від маріупольців. Про це повідомив її колега, журналіст, який разом із гуманітаркою отримав цю газету.
Олена Калайтан каже, що цю ситуацію прогнозувала, відколи почалось повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
“На початку квітня ми направили лист до Національної спілки журналістів України та її голови Сергія Томіленка, в якому повідомляли, що газета “Приазовский Рабочий” свій вихід припинила. 23 лютого вийшов останній номер, а 25 лютого ми намагалися здати в друк ще один номер, але Укрпошта не працювала. Ми друкувались у Запоріжжі, і доставка вже була неможлива. Ми написали листа до Національної спілки журналістів України, що газета “Приазовский Рабочий” свій останній номер видала 23 лютого”, – підкреслила вона.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко також прокоментував прецедент із виданням. Він вважає протизаконним і неприпустимим використання бренду “Приазовский Рабочий” сторонніми особами.
“Окупанти намагаються знищити місто Маріуполь не лише фізично, а й морально. Бренд видання “Приазовский Рабочий” використовується для окупантської агітації. Це обурливо. Ми це засуджуємо і вважаємо, що рашисти не мають права торкатися своїми брудними руками видання, в яке роками вкладали душу журналісти. Я знав особисто попередніх редакторів “Приазовского Рабочего”, всі вони входили та продовжують входити до активу НСЖУ. Також мужньою і достойною колегою є нинішня головна редакторка Олена Калайтан”, – сказав голова НСЖУ.
Цей прецедент він називає “підступною тактикою”. Росіяни хочуть використати відомий бренд для своїх маніпуляцій. Це продовження стратегії, яку вони застосовують у тимчасово загарбаних регіонах України. “Росіяни займаються інформаційним тероризмом. Вони використовують відому газету для того, щоб посіяти зневіру серед українців, щоб знайти підтримку “руському міру”. Вони прагнуть у бульбашку токсичної пропаганди занурити українців, які наразі стають жертвами тимчасової окупації”, – зауважив очільник Спілки.
Олена Калайтан пояснила, що евакуювати редакцію не було можливості.
“Ми до останнього часу вірили в те, що ситуація контрольована, як запевняла міська влада, – розповіла вона. – Тому ми до початку березня не намагалися виїжджати. Потім чекали на гуманітарну колону, а потім вже не було зв’язку та транспорту. Наша друкарня на початку березня була розбомблена, її будівля постраждала однією з перших. Якби у нас була така змога наприкінці лютого чи на початку березня виїхати, то звісно, ми б вивезли все обладнання та евакуювали сервери”.
Будівля редакції збереглася, хоча лишилась без вікон, пошкоджено дах. Але колеги повідомили редакторці, що вже наприкінці квітня в редакції було все потрощено. В той же час карти пам’яті та жорсткі диски були дуже обережно зняті. Тобто їх хтось зняв, щоб у подальшому користуватися.
“Я не дивуюся, що хтось робить по нашому шаблону газету “Приазовский Рабочий”. Днями я спілкувался з нашим випусковим редактором, він каже, що верстає хтось із великим досвідом”, – прокоментувала Олена Калайтан.
Нагадаємо, найбільша газета Маріуполя “Приазовский Рабочий” припинила вихід і оприлюднила попередження.