В Запоріжжі на базі навчально-тренувального центру «Вогник» відбувся тренінг «Робота журналістів в умовах радіаційної небезпеки». Організатор заходу – Національна спілка журналістів України за підтримки міжнародної організації «Репортери без кордонів» в партнерстві з Головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області та навчально-тренувальним центром «Вогник».
– З початком повномасштабного вторгнення росії українські медійники прийняли багато викликів. Безпека – це ключовий фактор, що допомагає журналістам якісно та ефективно виконувати свою роботу, – зазначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, відкриваючи тренінг.
Вона підкреслила, що це навчання дуже актуальне. В умовах, коли окупанти фактично перетворили територію ЗАЕС на військову базу і радіаційна загроза дійсно існує, представникам ЗМІ необхідно отримати знання та відпрацювати алгоритм дій у зоні радіаційного забруднення.
Всі тренери – досвідчені фахівці, експерти з питань цивільного захисту, наголосила, звертаючись до учасників тренінгу, речниця ГУ ДСНС у Запорізькій області Юлія Баришева.
Засновник навчально-тренувального центру «Вогник» Іван Здоровець розповів, що особливість тренінгу в тому, що його учасники отримують не тільки теоретичні знання, але і практичні навички.
Перша частина заняття була присвячена характеристиці радіаційної загрози та заходам особистої безпеки журналістів в умовах радіаційної небезпеки.
Також тренери докладно розповіли про захисне спорядження та його використання. Зокрема, інструктор з хімічного та радіаційного захисту НТЦ «Вогник» Олександр Підопригора поділився з учасниками навчання, як убезпечити органи дихання та своє тіло від радіації. А методист НМЦ цивільного захисту та безпеки життєдіяльності продемонстрував види захисних костюмів.
Темою ще однієї теоретичної частини тренінгу стала специфіка дій у зоні радіаційного забруднення та робота журналістів умовах бойових дій і техногенних катастроф. Іван Здоровець, який з 2014 року часто працював на передовій, і воєнна журналістка, експертка з безпеки журналістів Тетяна Уралова розповіли, як поводитися під час обстрілів і як працювали медійники в Херсоні після підриву Каховської ГЕС, коли ворог безперевно гатив по місту з важкого озброєння, а заховатися було ніде, тому що всі укриття були затопленні.
Також перед учасниками тренінгу виступив один із співробітників ЗАЕС. Зокрема, він поділився інформацією, що відбувається зараз на території станції. За його словами, окупанти перетворили ЗАЕС на казарму та склад з боєприпасами та озброєнням. І про жодні заходи безпеки вони не турбуються.
Але все ж таки головною «родзинкою» навчання стала саме практична частина – імітація техногенної катастрофи, де можна було остаточно закріпити всі здобуті знання. Інструктори наочно продемонстрували, як надати допомогу постраждалим від радіаційного забруднення, як відбувається процес дегазації. Для відпрацювання навичок представники ДСНС надали спеціальне спорядження і техніку.
Всі учасники теоретично-практичного тренінгу отримали сертифікати про його проходження і комплекти із захисного одягу та дихальних апаратів, надані «Репортерами без кордонів».
porady-z-bezpekyІнформаційна служба НСЖУ