Розглядаємо онлайн-нараду «Важливість місцевих медіа в інформуванні населення про вакцинацію проти COVID-19 та подоланні наслідків пандемії» як важливу зустріч редакторів місцевих і регіональних ЗМІ з представниками Міністерства охорони здоров’я і Міністерства культури та інформації. Це чудова нагода отримати від фахівців міністерств перевірену інформацію з питань вакцинації і разом з тим порадитись щодо інформаційної кампанії, яка здійснюється в державі. Для нас важливо розібратися, як можна об’єднати зусилля місцевих медіа та урядовців, щоб спільними зусиллями долати наслідки пандемії, зробити свій внесок у підтримання здоров’я українців.
Найперше – колеги вдячні за ґрунтовну інформацію, надану фахівцем Центру громадського здоров’я МОЗ України у відповідях на запитання з різних регіонів України. Водночас від місцевих і регіональних медіа є великий запит стосовно того, що Міністерство культури та інформаційної політики мало б більше опікуватися не тільки проведенням інформаційної кампанії щодо важливості вакцинації проти ковіду, а й узагалі інформаційною політикою в Україні.
В НСЖУ ми проводили всеукраїнські наради редакторів газет і керівників місцевих телерадіокомпанії, і напрацювання цих нарад щодо політики підтримки місцевих медіа неодноразово передавали до нашого профільного Міністерства. Судячи з реакції на всі наші звернення, можу відповідально сказати, що для Міністерства культури та інформаційної політики місцеві медіа не є в пріоритеті. Ми не бачимо жодної дії, ніяких кроків назустріч місцевим ЗМІ щодо їх підтримки після реформування, а тим більше – в період коронавірусних обмежень.
Наші редактори і журналісти завжди вболівають за інтереси місцевої аудиторії і готові задля цього долучатися до всіх всеукраїнських інформаційних кампаній. Але другий бік медалі – редактори не бачать, щоб хтось з політиків чи хтось в уряді вболівав би за місцеві медіа.
Виходить, що в нас працює міністерство, яке, звичайно ж, опікується важливими речами, але здебільшого з питань культури. І зовсім не опікується регіональними та місцевими медіа. У рамках опитування в НСЖУ зафіксували, що абсолютна більшість локальних медіа відзначають скорочення доходів з реклами через економічну кризу на 50 – 80 відсотків. І тут якраз звучить питання: яку відповідь дає профільне Міністерство на кризу, яку ми бачимо?
Ми все-таки хотіли б, щоб у Міністерстві культури та інформполітики помічали не лише столичний діджитал і всеукраїнські телеканали, а враховували б важливість місцевої і регіональної преси. Адже саме локальні газети завдяки самовідданій праці редакторів і довірі своєї аудиторії мають площі покриття, доступні у найвіддаленіших селах всіх областей України. За приклад поряд з багатьма іншими можуть послужити газета «Сільська новина» у прифронтовому Троїцькому Луганської області, лідерська в Кіровоградській області газета «Діалог», що своїми тиражами бере більше, ніж будь який діджитал. І важливо за найменшої можливості підтримати друковані видання хоча б скромними сумами коштів.
З надією, що всі наші доводи щодо місцевої преси будуть почуті, ми вкотре передаємо всі напрацьовані матеріали до Міністерства культури та інформаційної політики України.
Сергій Томіленко, голова НСЖУ
/з виступу на всеукраїнській нараді редакторів місцевих медіа, 12 листопада 2021р.