«Наша улюблена районка – так традиційно тепло називають газету «Трудова слава» мешканці прифронтової Оріхівської громади. Ми дуже раді, що вже більше року, як наша газета відновила вихід, люди з нетерпінням чекають кожен її номер і читають буквально від першого і до останнього рядка», – так тепло відгукнулася про видання Наталія Красно, голова об’єднаної організації профспілки працівників освіти Оріхівщини, а нині ще й волонтерка благодійного фонду «Південь», який опікується допомогою землякам-переселенцям.
–Оріхів’яни приходять до нашого фонду не тільки за гуманітарною допомогою, а ще й для того, щоб отримати і почитати свіжий номер газети «Трудова слава». До укрупнення районів, вона мала статус районної, а нині це газета нашої громади. Вона не втратила свого авторитету і поваги читачів. Бо в мирний час багато писала про людей та їхнє життя, прославляла трудовий подвиг наших земляків. А зараз на її сторінках – інформація про подвиги наших незламних захисників, які боронять Україну від російського агресора, про земляків, які вносять свій вклад у перемогу. Вона потрібна нам всім, як повітря, – говорить Наталія Красно.
Поширення газети через фонд – не єдиний спосіб розповсюдження видання серед жителів Оріхівщини. Як розповідає головна редакторка «Трудової слави» Світлана Карпенко, у прифронтові громади – Комишуваську та Таврійську вона особисто разом з рятувальниками доставляє людям свіжі номери газети, а до Оріхова їх довозять представники місцевої влади, які виїздять туди мало не щодня.
–Дуже тішить той факт, що люди чекають газету, радіють їй, з таким трепетом беруть в руки кожен її примірник… Говорять: «Живи, наша районко! Це без хвилювання неможливо передати. Отже, недарма працюємо, і нелегко дається кожен номер. Ми вже маємо і свій сайт, який мої земляки-вимушені переселенці у Запоріжжі та інших містах з задоволенням читають, але тут, на прифронтових територіях, дуже затребувана саме друкована версія газети, – зазначає пані Світлана.
Вона розповідає, що зараз готується до друку вже 15-й номер газети воєнного часу. А перший відновлений вийшов 5 квітня 2023 року.
–З вдячністю вже вкотре підкреслюю, що це стало можливим завдяки Національній спілці журналістів України, створення нею за допомоги зарубіжних партнерів Центрів журналістської солідарності НСЖУ і визначення одним з пріоритетних напрямків роботи – відновлення виходу і підтримку місцевих друкованих медіа на прифронтових територіях. Адже широкомасштабне вторгнення, постійні важкі бої вздовж лінії зіткнення, бомбування і обстріли спричинили закриття тут практично всіх друкованих ЗМІ. А відсутність світла, зв’язку, Інтернету залишила мешканців цих територій без електронних засобів зв’язку, а отже. без актуальної і об’єктивної інформації. Тож друковані медіа стали єдиним її джерелом, – каже головна редакторка «Трудової слави».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Наталії Красно