Змушували працювати на окупанта, викрали літнього батька, а потім і розграбували редакцію. Усе це довелося пережити керівникові «Головної газети Мелітополя» Світлані Залізецькій, яка змушена була виїхати з рідного міста.
Під час онлайн-конференції Національної спілки журналістів «Як вижити в умовах війни?» Світлана Залізецька розповіла, з якими проблемами довелося стикатися в роботі з приходом рашистів:
«Те, що нас переслідували окупанти, вимагали співпрацювати з ними, те, що приходили з обшуками, ми вже пережили. Зараз нам телефонували з Мелітополя знайомі і сказали, що всю нашу редакцію розграбували – винесли все повністю. Отже, редакції в нас по-суті не стало. Співробітники евакуювалися хто як міг і хто куди міг. Були такі, хто казав, що боїться, займатися журналістикою більше не хоче і не буде. Дехто залишився на окупованій території. Але попри всі жорсткі події, що сталися з нашим колективом і редакцією, продовжуємо працювати, стараємося знайти вихід, щоб донести людям інформацію. Уже набули певного досвіду в роботі в таких умовах», – зазначила редакторка.
Сайт, яким вона керувала, ще за тиждень до початку широкомасштабного вторгнення потрапив під DDoS-атаки російських хакерів, а з початком агресії ворог діяв так активно, що самі вже не могли вже відбиватися. Тоді звернулися до Міністерства цифрової політики, де редакції надали детальні консультації, щоб програмісти успішно боролися з кібератаками.
«З власного досвіду можу порадити, як бути, коли на тимчасово окупованих територіях загарбники вимикають зв’язок та інтернет. Коли таке сталося, обов’язково треба організовувати Telegram, бо це один із каналів, який орки не можуть забанити. І навіть коли на сайт, в Instagram або Facebook люди зайти не зможуть, Telegram-канал їм буде доступний і в окупації, – зауважує Світлана Залізецька. – Щодо рекламодавців, то, звісно, ми їх втратили. Через DDoS-атаки вимушені були відімкнути навіть показ Google реклами в інших країнах, доходи стали такими мінімальними, що не йдуть ні в які порівняння зі звичними для нас обсягами».
Світлана Залізецька не з чужих слів знає, як нелегко ведеться в роботі, коли війна зруйнувала усталений і злагоджений колектив редакції, коли хронічно не вистачає співробітників.
Каже: «Бувають такі моменти, коли руки опускаються від того, що ти працюєш 24 на 7 і немає змоги відпочити. Але ти розумієш, що твоє видання сьогодні особливо важливе для мелітопольців, бо несе інформацію з вільної території, і ти продовжуєш працювати».
Знайти нових фахових співробітників виявилося не так просто. Тому вона висловлює побажання: «Мабуть, було б добре, якби в нас була спільна база даних журналістів, які виїхали і шукають роботу на новому місці. Така база даних допомогла б і тим, хто шукає роботу, і тим, кому потрібні співробітники».
Нагадаємо, що до Дня журналіста за поданням НСЖУ Світлану Залізецьку було нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
«Звістка про нагородження була дуже несподіваною на тлі всіх подій, що відбувалися зі мною і моїми рідними протягом останніх місяців… Такою несподіваною, що навіть сльози навертаються на очі…» – прокоментувала Світлана.