В Івано-Франківському центрі журналістської солідарності НСЖУ студенти-журналісти Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника зустрілися з Ольгою Деркачовою – відомою українською письменницею, докторкою філологічних наук, професоркою кафедри педагогіки початкової освіти Педагогічного факультету цього ж вишу, членкинею Національних спілок журналістів та письменників України, Наукового товариства імені Тараса Шевченка, лавреаткою премій імені Івана Франка та Василя Стефаника, ведучою рубрики «Пишемо правильно» на ФБ-сторінках обласної спілки журналістів, авторкою монографій та навчально-методичних посібників.
Секретар НСЖУ, координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ, заслужена журналістка України Вікторія Плахта наголосила на багатогранності талантів Ольги Деркачової, її надзвичайній працелюбності. Адже Ольга Сергіївна вміло поєднує викладацьку і письменницьку працю, активно займається волонтерською та громадською роботою, проводить навчальні заняття в соціальному клубі «Університет третього віку», танцює латино-американські танці й співає у церковному хорі, взимку катається на ковзанах. І ще багато цікавого змогли дізнатися про цю непересічну особистість усі, хто завітав до Центру журналістської солідарності.
Творча зустріч відбулася в теплій, затишній атмосфері. Письменниця поділилася спогадами з дитинства, розповіла про своє становлення в письменництві, про зв’язок творчої праці та викладацької роботи, свою просвітницьку місію, ознайомила з власним творчим доробком, розмірковувала над значенням української мови й української книги в суспільстві.
– Тривалий час українська мова не мала можливості розвиватися самостійно. Ми молодці, що ми вижили. І не завдяки, а всупереч. Тому є і буде ще багато дискусійних питань навколо української мови. Ще будуть кальки, ще будуть русизми. Головне – хотіти говорити українською. Тому, коли ми з вами говоримо рідною мовою, ми вже робимо внесок у її розвиток. Ми всі є носіями мови, ми її формуємо, і ми з вами її змінюємо. Навіть під час війни з’явилося багато новотворів, нові фразеологізми. Зараз у нашій країні значно збільшилася кількість людей, котрі розмовляють українською. Це вже формує певне обличчя української мови, мова зайшла в більші простори. Кожен із нас, українців, має вносити свій особистий внесок у розвиток рідної мови, – зазначила Ольга Деркачова.
Вона також закцентувала увагу майбутніх журналістів на відвідуванні рубрики «Пишемо правильно», яку веде письменниця на сторінках Facebook обласного осередку НСЖУ, зауважила, що задля професійного зростання варто займатися самоосвітою, переймати досвід інших та створювати власні проєкти.
– Це була колись моя мрія – вести таку рубрику. Я колись, у дитинстві, слухала таку рубрику по радіо і думала, що було б добре, коли виросту, бути ведучою такої рубрики і щоб мене також хтось питав, як правильно пишеться те чи інше слово, а я буду відповідати і давати консультації, – поділилася спогадами Ольга Деркачова.
Під час зустрічі письменниця розповіла, зокрема, як російсько-українська війна вплинула на її життя та творчість. Повномасштабне вторгнення викликало у неї шок і ступор. До того ж, чоловік пані Ольги вже понад рік перебуває на фронті. В перші місяці, зазначила письменниця, вона не могла зовсім нічого писати.
– Є якісь речі, які були в твоєму житті й вони були потрібні тобі як кисень. І раптом їх нема! І ти розумієш, що тобі бракує того повітря. Ти не можеш дихати. Ті дні, які ти живеш, вони просто в тебе минають. Щоб якось морально себе підтримати, пішла співати в церковний хор і рада, що мене туди взяли, – зізналася присутнім на зустрічі Ольга Деркачова.
Під час розмови письменниця приділила чимало уваги книзі.
– Книга – це окремий всесвіт, який для читачів творить автор, – наголосила вона.
І розповіла, як, будучи ще десятикласницею, опублікувала вперше свій вірш у місцевій газеті. Нині творчий доробок письменниці – це три одноосібних монографії, десять книг художньої прози (романи та оповідання) та понад двісті наукових статей, присвячених актуальним проблемам розвитку української літератури, дитячої літератури й освіти, художніх творів, блогів, есеїв, опублікованих в Україні та поза її межами. Герої її романів та оповідань борються з байдужістю і внутрішньою порожнечею, шукаючи розуміння та душевного тепла.
Оскільки студенти-журналісти в межах навчальної програми вивчають видавничу справу, Ольга Деркачова розповіла їм про процес підготовки книги до друку, співпрацю з видавництвами та надала рекомендації для створення власних друкованих проєктів.
Головним лейтмотивом творчої зустрічі студентів з письменницею можна вважати слова Ольги Деркачової: «На першому місці має бути любов до того, що ви робите, і тоді ви приречені на успіх!».
Студенти-журналісти поділилися своїми враженнями від зустрічі.
–Ця зустріч для мене була цікавою. Багато дізналася для свого загального розвитку. Я не вперше відвідую заходи у Центрі журналістської солідарності, адже рік навчалася в Школі журналістики, а також відвідувала різні майстер-класи, тренінги. У контексті мовного питання хочу зазначити, що зараз на війні мої тато та дядько, які виросли в російськомовному середовищі, а в дорослому віці перейшли на українську мову. Але інколи в якихось побутових ситуаціях вони висловлюються російською. Я вважаю, що в побутових умовах це справа кожного особиста, а в суспільстві українцям потрібно спілкуватися українською мовою, – зазначила студентка Богдана Лисенко, ВПО з Маріуполя.
– Мені цікаво було послухати про видавництво. Я сама люблю читати книжки. Інколи навіть з’являються думки самій почати писати. Тому надзвичайно важливо було почути, як все відбувається зсередини. Для мене, як для майбутньої журналістки, така зустріч дуже корисна і це мене мотивувало на створення власного друкованого проєкту. Сподіваюся, зможу все задумане реалізувати, – сказала студентка Софія Наумова, ВПО із Запоріжжя.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС