–Дуже хочеться, щоб цей рік був переможним для України, у тому числі й на інформаційному фронті, — так розпочала тренінг «Яким джерелам інформації довіряти, як розпізнавати маніпуляції» доцент кафедри журналістики Запорізького національного університету Олена Усманова у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ, наголошуючи на актуальності боротьби з дезінформацією, маніпуляціями та фейками під час війни.
–Російські спецслужби щотижня поширюють понад 166 мільйонів фейкових повідомлень. Ці повідомлення створені так, щоб грати на емоціях, провокувати паніку та деморалізувати суспільство. Ми повинні чітко усвідомлювати, що кожен неправдивий пост, кожна неперевірена інформація – це ще один удар по нашій єдності. Повинні розуміти, що медіа відіграють ключову роль у протидії дезінформації. А отже, журналісти мають не тільки дотримуватися професійних стандартів, а й навчати людей критично мислити, – підкреслила тренерка.
Олена Усманова надала практичні поради для журналістів, які, до речі, актуальні для всіх громадян, щоб не втратити орієнтацію і не потрапити під вплив російської ІПСО.
- Довіряйте тільки офіційним джерелам, таким як Генеральний штаб ЗСУ чи державні установи; перед поширенням будь-якої інформації обов’язково перевіряйте її достовірність через кілька незалежних джерел.
- Уникайте маловідомих каналів. Сумнівні Telegram-канали чи сторінки в соцмережах часто використовують маніпуляції. Відписуйтесь від них і діліться лише перевіреним контентом.
- Звертайте увагу на маніпулятивні заголовки і не читайте цих повідомлень, бо вони часто спотворюють реальність.
- Не поширюйте емоційні або сумнівні повідомлення. Зробіть паузу, перевірте факти та подумайте про наслідки.
- Користуйтесь інструментами, які допоможуть виявити дезінформацію Це платформи для перевірки фото й відео, як-от Google Images, TinEye і Exif Viewer. Ці інструменти доступні кожному. Використовуйте їх, щоб аналізувати контекст, геолокацію та час публікації матеріалів.
Тренерка також наголосила, що підвищення медіаграмотності – це наше спільне завдання. Тільки разом ми зможемо захистити українське суспільство від інформаційного хаосу та зберегти нашу єдність.
У практичній частині навчального заходу журналісти, розділившись на групи, аналізували на предмет достовірності і маніпуляцій інформації, опубліковані в медіа та соцмережах, які підібрала для них тренерка. Цікаво, що учасники тренінгу, як зазначила пані Олена, виступили як справжні медіаексперти, навели переконливі аргументи і докази наявності маніпуляцій та спотворення фактів навіть у матеріалах, які готували професійні журналісти.
–Наші журналісти успішно впоралися із завданням, – сказав тележурналіст з Маріуполя В’ячеслав Твердохліб. – Ми вже на одному з тренінгів в Центрі журналістської солідарності розглядали проблему достовірності інформації та розпізнавання маніпуляцій. А нинішній тренінг поглибив наші знання, додав нових фактів для роздумів та аналізу. І дуже добре, що ми змогли перевірити всю засвоєну інформацію на практиці, – зазначив він.
Тренінг став важливим не лише як навчальний досвід, а й як нагадування про те, що кожен із нас може зробити свій внесок у перемогу не тільки на фронті, але й в інформаційному просторі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Світлана Карпенко, Валентина Бистрова
Фото авторок
Дискусія з цього приводу: