14 липня у Києві відбувся круглий стіл «Закон про медіа: впорядкування медіапростору чи загроза демократії?». Майданчик для обговорення надала політична партія «Пропозиція».
«У законопроекті про медіа закладено дуже багато мін, які загрожують свободі слова. По суті, цей документ — убивця свободи слова, вбивця ринкових медіа; він цинічний за своїм змістом і спрямуванням. Владі слід усвідомити, що вона налаштує проти себе тисячі ЗМІ», — розповів під час круглого столу Олександр Крамаренко, головний редактор журналів «Деньги» і «Кореспондент».
Основну критику у медіаспільноті викликала надмірна концентрація повноважень у руках регулятора.
«По суті, це вже буде не Нацрада, а новостворений орган. Повноваження, які йому дадуть, створять монстра, надструктуру, яка буде певною дубиною. Для неї стоятиме завдання провести кілька показових процесів проти ЗМІ, щоб усі інші боялися», — говорить Роман Бочкала, журналіст, координатор ГО «Стоп корупція».
Питання викликало і те, яким чином Нацрада буде регулювати блогосферу і визначати, кого блокувати і кого штрафувати, а кому дозволити висловлювати свої думки.
«У нас сотні тисяч блогерів, ютуберів. Яким чином Нацрада з десятка чи й сотень людей буде всіх відстежувати і визначати, кого відносити до медіа? Очевидно, блокуватимуть тих, кого скажуть, і в цьому є велика загроза», — зазначив журналіст «Суспільного» із Кропивницького Дмитро Кобець.
Представників ЗМІ обурює те, що в законопроекті про медіа немає ні слова власне про захист журналістів під час здійснення ними своєї професійної діяльності.
«Ми обговорювали з колегами, що нам потрібно від законодавства про медіа. Нам треба, щоб документували і карали злочини проти кореспондентів, коли на мітингах їх б’ють. Нам треба, щоб розслідували вбивства журналістів. Нам не треба додаткова регуляція, особливо коли намагаються регулювати не ринок медіа, а створюють закон, який захищає владу від медіа», — підкреслює Світлана Крюкова, заступник головного редактора «Страна.ua».
Учасники дискусії наголосили, що ухвалення законопроекту призведе до знищення регіональних медіа. І дійшли висновку, що якщо влада дійсно ставить за мету врегулювати ринок медіа, то директиву, передбачену Угодою про Асоціацію, потрібно проголосувати окремим документом, а законопроект про медіа — винести на широке обговорення.
«Ми готові до будь-яких дискусій. Однак наша принципова позиція, що Нацрада не має регулювати Інтернет. Нехай спочатку покаже на прикладі традиційних медіа, що їй можна довіряти. Ще один пріоритет для нас — це розробка програм підтримки місцевих медіа, адже в умовах економічної кризи ключове саме питання виживання медіа, а не регулювання, інакше не буде кого регулювати», — говорить Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України.
Політична партія «Пропозиція» підтримує журналістську спільноту і виступає проти закладених у документі репресивних норм регулювання роботи українських засобів масової інформації.
За підсумками роботи круглого столу було сформовано заяву з вимогами до влади.
Джерело:
сайт Партіїї “ПРОПОЗИЦІЯ”