Журналісти Львівщини стали учасниками циклу вебінарів «Як медійнику досягти психологічної стійкості?»
Журналісти Львівщини стали учасниками циклу вебінарів «Як медійнику досягти психологічної стійкості?». Навчання відбулося з ініціативи ГО «Західноукраїнський медіа-центр «Нова журналістика» за підтримки Європейського центру свободи преси та медіа (ECPMF) у межах програми Voices of Ukraine, яку підтримує МЗС Німеччини, за підтримки Національної спілки журналістів України та Львівського Центру журналістської солідарності НСЖУ. Навички, які сьогодні дуже необхідні у роботі журналістів, отримали 27 представників медіа.
– Сьогодні, у час війни, серед професійних викликів української журналістики – високий ризик професійного вигорання. У щоденній роботі українські журналісти постійно комунікують з людьми, які пережили травматичні події: з військовими, їхніми родичами, жителями окупованих територій, внутрішньо переміщеними особами та іншими. Вони часто стають свідками ситуацій, що пов’язані насильством та стражданнями, отримують погрози, зазнають переслідувань. Все це впливає на психологічний стан журналістів. Тому психологічна стійкість та психологічна безпека журналістів – це основні чинники підтримки психічного здоров’я журналістів під час війни, – зазначила Керівниця проєкту, доцентка кафедри української преси факультету журналістики Львівського національного університету Соломія Онуфрів.
Про те, як захистити свій психологічний стан, зберігати особисту інформаційну стійкість та спілкуватись з людьми, які отримали травматичний досвід розповіли військовий та соціальний психолог Антон Семенов, засновник Школи універсального журналіста, секретар Національної спілки журналістів України Віталій Голубєв, продюсерка міжнародних медіа (BBC World, 60 minutes, Netflix), лауреатка Emmy за докфільм «Загублені душі Бучі» Софія Кочмар та військовий і соціальний психолог Олег Покальчук.
На вебінарі Антона Семенова журналісти отримали навички екологічного спілкування з тими, хто зазнав травматичного досвіду або перебуває в поганому психологічному стані.
Вебінар Віталія Голубєва «Особиста інформаційна стійкість» допоміг журналістам зрозуміти як працювати з важкими темами, проводити аналіз інформації та дотримуватися журналістських стандартів.
Софія Кочмар розповіла журналістам як працювати з героями, які пережили травму та як себе поводити у складних ситуаціях. Лекторка розповіла про власний досвід спілкування з людьми, які пережили травматичний досвід та зазначила, що якісна журналістика точно не повинна травмувати. Говорити про те, що відбувається потрібно, якби складно не було.
– Я не знаю як не травмувати світ, але знаю, що травмує не журналістика, а ця жорстока реальність, – зауважила Софія.
Не менш важливим був вебінар Олега Покальчука «Типологія основних персональних психологічних травм і механізми запобігання», на якому журналістам розповіли про основні види травм та причини їх виникнення.
– Цикл вебінарів «Як журналістам досягти психологічної стійкості» був дуже корисним і актуальним для журналістів в Україні. В умовах війни, коли медійники постійно стикаються з жахливими подіями, важливо мати стійкий психологічний стан. Вебінари допомогли мені зрозуміти, як розвивати свою стійкість і справлятися зі стресом. Особливо ціную те, що спікери вебінарів мали практичний досвід роботи, як з журналістами, так і з військовими та цивільним населенням, яке безпосередньо пережило жахи війни. Вони розповідали про реальні ситуації, давали конкретні поради. Ці вебінари повинні бути обов’язковими для всіх журналістів в Україні. Вони допоможуть розвивати стійкість і справлятися зі стресом, що є дуже важливо в умовах війни, – зауважила учасниця вебінару Роксана Терлецька, громадська активістка, керівник пресслужби ГО «Асоціація ветеранів війни та учасників АТО/ООС Кам’янеччини».
Журналісти отримали якісні поради про те, як захистити себе та не травмувати свого героя, як поводитись у тій чи інші ситуації, коли варто відкласти розмову на потім, а коли – шукати іншу людину для розмови. Головне, завжди залишатися людиною!
– Сьогодні такі навчання для журналістів є надзвичайно корисними та необхідними. Під час цих тренінгів медійники отримують не лише корисну інформацію, але й необхідні навички для своєї роботи у складних умовах. У новому році ми плануємо провести ще багато різноманітних тренінгів, як в онлайн форматі, так і наживо. Тож радо запрошуємо журналістів відвідувати наші заходи, – зазначила координатор Центру журналістської солідарності у Львові, Наталія Войтович.
Важливо також, що за результатами проведених вебінарів вийде електронний та друкований випуски «Експрес-ґайду з психологічної стійкості та самодопомоги для журналістів», який отримають учасники циклу вебінарів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель