На факультеті журналістики Національного університету «Одеська юридична академія» обговорили проблеми свободи слова, поширення неправдивої інформації та фейків в умовах пандемії COVID-19. Круглий стіл, який пройшов в режимі online, зібрав міжнародних експертів і представників провідних зарубіжних організацій. Серед них: генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутієрес, Старший радник з політичних питань Канцелярії Генерального директора з надання допомоги в надзвичайних ситуаціях ВООЗ доктор Руді Конінкс, керівник відділу з питань расової дискримінації Управління Верховного комісара ООН з прав людини Юрій Бойченко і голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. В обговоренні взяли участь студенти, випускники, викладачі та професори факультету журналістики Національного університету «Одеська юридична академія», інформує видання «Слово».
– Такі проекти із залученням провідних фахівців, така просвітницька робота з нашими студентами, на мій погляд, відкриває нам широкі горизонти з тим, щоб ми відповідали за якісну підготовку наших кадрів, наших випускників. Я пишаюся тим, що в нашій зустрічі бере участь генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутієрес. Він уже приїжджав до нас, і не раз, на відміну від інших навчальних закладів України, де готують журналістів, – зазначила декан факультету журналістики Національного університету «Одеська юридична академія» Тетяна Кузнєцова.
– Молодим людям дуже важливо розуміти, що достовірно, а що ні, щоб бути критичними. Нам потрібно вчити молодих людей бути критичними. Ми повинні направляти і показувати, що є вірним, – зазначив старший радник з політичних питань Канцелярії Генерального директора з надання допомоги в надзвичайних ситуаціях ВООЗ доктор Руді Конінкс.
Проведення міжнародних конференцій для студентів за участю професіоналів в сфері журналістики вже є традицією в університеті. Такий формат спілкування з компетентними людьми значно розширює кругозір майбутніх фахівців. Це дозволяє випускникам успішно конкурувати на ринку праці, в тому числі, за кордоном.
Учасники зустрічі обговорили проблеми дезінформації в умовах поширення вірусу COVID-19, дали практичні поради журналістам на тему правильного висвітлення події в період кризи, розповіли про те, як боротися з расовою дискримінацією та ксенофобією. На реальних прикладах вчені і практики показали, як в інформаційному просторі поширюються ненависть, яка таврує і принижує людей – представників різних соціальних груп.
- Ключовим висновком таких дискусій є те, що студентам, молодим журналістам необхідно розуміти, що наша професія має певні стандарти, і те, що ми хочемо об’єктивно інформувати. Відповідно, на таких зустрічах ми акцентуємо увагу на певні наслідки і нашу відповідальність за професію, за поширення дезінформації та неправдивої інформації. Все це може мати наслідки не тільки для репутації автора, а й впливати на реальне життя і здоров’я громадян, – вважає голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Студенти факультету журналістики з першого курсу навчання беруть участь в форумах, фестивалях і конференціях. Щорічно в стінах Національного університету «Одеська юридична академія» проходить науково-практична конференція молодих вчених за підтримки Національної спілки журналістів України та Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Також вуз є одним з організаторів молодіжного фестивалю соціальної реклами «Інший погляд». За підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини тут успішно реалізований проект «Від мови ворожнечі до мови добра». Крім цього, проводяться фотопоетичні виставки та багато іншого.
- Ми співпрацюємо вже два роки, і з задоволенням продовжили цю співпрацю. Другий рік ми надаємо грант для роботи по темі мови ворожнечі в південному регіоні України. Спільними рамками є запобігання і боротьба з мовою ворожнечі, відстеження інформації, проведення різного роду заходів просвітницького характеру, які допоможуть журналістам, перш за все молодим, що знаходяться в періоді свого професійного становлення, вибрати правильний вектор, правильні орієнтири, – зазначив представник Верховного комісара ООН з прав людини Юрій Бойченко.