Як убезпечити себе від кібершахраїв? Що робити, якщо ви стали свідком або жертвою діяльності кіберзлочинців? Які існують схеми шахрайства в інтернет просторі? Які заходи впроваджуються кіберполіцією на інформаційному фронті у війні з Росією? Ці та інші питання обговорювали зі старшим інспектором із особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам у Сумській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Артемом Бухтіаровим під час зустрічі в онлайн-форматі. Захід організувала Сумська обласна організація Національної спілки журналістів України спільно з кафедрою журналістики та філології Сумського державного університету.
Участь у заході взяли мас-медійники Сумщини, викладачі кафедри та студенти – майбутні журналісти, рекламісти, піарники.
Перша частина зустрічі була присвячена протидії кібершахрайству. Не дивлячись на те, що воно виникло далеко не вчора і представниками кіберполіції ведеться постійна роз’яснювальна робота, повідомлення про нові випадки шахрайства надходять щодня. Тільки за 2023 рік кіберполіція Сумської області розглянула більше 1000 звернень із приводу обманів, вчинених за допомогою інформаційних технологій.
Серед найбільш розповсюджених схем – фішинг, повідомлення про виграш у лотереї, публікація фейкових оголошень на інтернет-майданчиках про купівлю-продаж товарів тощо. У період війни з’явилися нові схеми шахрайства: пропозиції виїхати з тимчасово окупованих і прифронтових територій, продаж військової амуніції зі знижкою, надання неіснуючої волонтерської допомоги або збирання коштів на неї.
«Шахраї використовують індивідуальний підхід до кожної потенційної жертви і діють дуже цинічно, не дивлячись на війну», – наголосив Артем Бухтіаров.
Та шахрайство – не єдина загроза, що чатує на українців у кіберпросторі. Сьогодні важливим завданням є виявлення й блокування ворожих ресурсів, які розповсюджують російську пропаганду та дезінформацію. Артем Бухтіаров розповів про проєкт «StopRussia | MRIYA», спрямований на блокування ворожого контенту в українському інтернет-просторі. Зазначив, що на базі платформи MRIYA працює телеграм-канал «StopRussiaChannel».
Голова Сумської обласної організації НСЖУ, завідувач кафедри журналістики та філології СумДУ Володимир Садівничий подякував гостеві за змістовну розповідь і відповіді на запитання присутніх, підкреслив, що завдання кожного з нас – інформувати громадськість, поширювати важливу інформацію про небезпеки в кіберпросторі та шляхи боротьби із ними, а також самим не потрапляти на гачок шахраїв і маніпуляторів.