За даними Нацради з питань телебачення і радіомовлення, тематика Криму на найвпливовіших загальнонаціональних телеканалах України становить від 0 до 1 відсотка. На цьому зауважила на вебінарі «Пошук експертів та статистики по Криму», який відбувся 23 листопада, керівниця Центру суспільних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, відомий спеціаліст з проблем кримської тематики Юлія Тищенко. Захід є частиною онлайн-курсу для журналістів «У фокусі – КРИМ», який реалізує Національна спілка журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів, і розповідає про досвід та методику висвітлення проблем окупованого українського півострова.
Юлія Тищенко також підкреслила, що падає і рівень довіри до медіа. Цього року лише 46% відсотків респондентів опитування (порівняно з 85% у 2015 році) сказали, що дивляться телебачення, щоб отримувати новини. І лише 40% респондентів сказали, що довіряють телевізійним новинам.
Може це пов’язано і з тим, що журналісти не завжди реагують на актуальні теми? От, приміром, ще одна: у Криму гостро постало питання земельної власності. Понад 12 тисяч українців володіють землею на півострові, та окупаційна влада планує їх її позбавити… Тож Юлія Тищенко переконана: писати про Крим потрібно не тільки до пам’ятних чи трагічних дат (приміром, 26 лютого, 18 травня), а системно, постійно. І стосовно цих та інших подій у нас мають бути свої наративи і свій дискурс.
На думку спікерки, вироблення серед громадян розуміння, що те, що робить Росія в Криму, є міжнародними злочинами, порушеннями міжнародного гуманітарного права – дуже важлива функція ЗМІ. Адже окупанти порушують права корінних народів, право освіти рідною мовою, руйнують екологію Криму, його культурну спадщину, з’явилися проблеми дискримінації, заміщення населення, мілітаризації, незаконного призову в російську армію тощо.
Отже, завдання журналістів – подавати матеріали на кримську тематику так, щоби вони були регулярними і цікавими для аудиторії.
Зі свого боку куратор онлайн-курсу, відомий український журналіст Микола Семена зауважив, що проблема Криму зараз постійно ускладнюється. І час працює не тільки проти нас, а й проти Росії. Адже ніхто не хоче визнавати її суверенітету над півостровом. Крим окупований, це факт, який не підлягає сумніву. Вочевидь від безвиході, Владислав Сурков – російський політик, донедавна помічник Президента Російської Федерації Володимира Путіна – вдався до такої собі політичної лисенківщини, підмінив закони суспільного розвитку законами фізики, заявивши у своїй нещодавній статті, що Росія буде розширюватися. І це не є ні добре, ні погано – це, мовляв, фізика. Маємо от такий російський наратив проблеми, яку Росія сама і спровокувала.
Ще одна спікерка зустрічі Тетяна Пасова, котра очолює відділ оглядачів газети «Голос України» і щодня працює над кримською тематикою, є кандидатом наук із соціальних комунікацій, розповіла про засоби масової інформації, які творять стосовно Криму український дискурс, українське інформаційне поле. Це, насамперед, радіо Крим.Реалії, телеканали «Чорноморка» і «Суспільне.Крим», холдинг ATR, газета «Кримська світлиця» та інші. Вона теж вважає, що важливою є персональна відповідальність журналістів за присутність кримської теми в українських ЗМІ. Потрібно не лише задовольняти елементарні потреби аудиторії, а й інформувати її про потреби суспільства, нашої країни. А Крим якраз і є нашим величезним болем. Та проблеми Криму не в пріоритеті у ЗМІ, адже по них ще й важко готувати матеріали, важко знайти інформацію, складно знайти ключ до висвітлення цієї теми.
Проте шукати варто. Бо, як наголосила на вебінарі перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, цінність роботи журналіста, цінність будь-якого медіа полягає не в тому, щоби писати те, про що пишуть всі, а те, про що інші мовчать.
Тож цілком логічно, що голова НСЖУ, модератор зустрічі Сергій Томіленко зазначив на зустрічі:
– Онлайн-курс, організований Спілкою, спрямований на збільшення кількості публікацій на кримську тематику в українських медіа. Журналісти повинні чітко усвідомлювати: якщо Крим – це українська територія, а це українська територія, значить і в українських медіа мають відображатися актуальні проблеми Криму.
Цього разу участь у вебінарі взяли 125 учасників. А всього з початку листопада, коли стартувала ця кримська навчальна ініціатива, їх уже близько 800.
Партнерами вебінару 23 листопада стали кафедра журналістики і філології Сумського державного університету та кафедра соціальних комунікацій Волинського національного університету імені Лесі Українки.