Карантин та поширення вірусу COVID-19 вплинули на умови роботи й Івано-Франківських телеканалів та тележурналістів. Тепер тут головну увагу приділяють новинам, натомість розважальні ранкові шоу та інші програми довелося тимчасово згорнути. А ще відзначають, що як ніколи гостро відчувають кризу рекламного ринку та наголошують – якщо карантин затягнеться, редакції можуть опинитися в надзвичайній скруті. Про це колеги розповіли Національній спілці журналістів України.
Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина» – єдиний на теренах Івано-Франківщини телевізійний канал, який здійснює цілодобове мовлення в цифровому й супутниковому форматах, широко представлений у кабельних мережах й охоплює мільйони телеглядачів як в Україні, так і в країнах Європи та Близького Сходу.
На період карантину, в зв’язку з поширенням випадків захворювання на COVID-19, телеканал продовжує здійснювати інформаційну діяльність, проте довелося перевести переважну частину працівників на дистанційну роботу із залученням груп чергових. Таким чином, вдається досягнути своєрідного балансу між мінімізацією ризиків поширення захворювання й належним інформуванням телеглядачів про поточну ситуацію на Прикарпатті й у країні загалом, – розповідає Ігор Дебенко, генеральний директор ОТБ «Галичина».
Щодня по буднях на телеканалі виходять повноцінні випуски новин «Вісті» (8 випусків на добу), а також збережено щоденні прямі етери «Про головне в деталях» о 18.10 та 19.15 із залученням експертів, посадовців, медиків на актуальну проблематику.
Телеканал не ініціював внесення змін до Програмної концепції мовлення, затвердженої Національною радою з питань телебачення і радіомовлення. Станом на сьогодні існуюча концепція повністю дотримується в межах визначених жанрових показників.
Варто також відзначити, що телеканал «Галичина» долучився до загальнонаціональної медіа-платформи MediaChangeUkraine, створеної з метою обміну контентом між телекомпаніями країни, а також веде перемовини з Департаментом освіти облдержадміністрації щодо впровадження у сітку мовлення телеканалу місцевих уроків для школярів та занять для дошкільнят краю.
Так само на час карантину змушені були змінити й роботу колективу на регіональній філії Суспільне:Карпати. Продюсерка філії ПАТ “НСТУ” “Івано-Франківська регіональна дирекція “Карпати” Галина Держипільська розповідає, що частина людей написала заяви на дистанційну роботу (але оскільки фактично весь контент виходить у прямому етері, це частково дистанційна робота) – основна підготовка вдома, а вже ведення етеру безпосередньо в радіо- і телестудіях. Адміністрація компанії забезпечила працівників масками, рукавичками, окулярами, дезінфікуючими засобами. Проводиться щоденне кварцування робочих приміщень. Організовано довіз працівників, що проживають віддалено.
Крім цього, на час карантину призупинили виробництво щоденної ранкової прямо ефірної програми «Карпатський ранок». Натомість, робоча група проєкту підсилила радіоредакцію і редакцію новин, тож випуски новин змін не зазнали, – каже пані Галина. – Щодня ми транслюємо марафон «На карантині», який проводить UA:ПЕРШИЙ. Маємо включення з актуальною інформацією по нашій області, а також передаємо свої сюжети з цікавими «карантинними» історіями.
Редакція Радіо:Карпати у прямих включеннях в УР-1 о 12:10 і 17:10 щодня розповідає про проблеми, з якими стикаються мешканці області під час надзвичайної ситуації, а також про шляхи їх подолання, цікаві ініціативи, проводить роз’яснювальну роботу, запрошуючи до етерів медиків, юристів, психологів, чиновників. Щодня телепроєкт «Тема дня» також шукає відповіді на актуальні питання разом із гостями студії. У період вимушеної самоізоляції використовується зв’язок зі спікерами у Viber та Skype.
– Саме в час карантину потужно працює не так давно утворений в нас діджитал-відділ. Журналістки цієї структури працюють позмінно практично цілодобово. Таким чином, ми швидко оновлюємо інформацію на сайті https://suspilne.media/regions/ivano-frankivsk-region/, а також на наших інших цифрових платформах: ФБ Суспільне:Карпати, Youtube, Instagram, Telegram, – відзначає Галина Держипільська.
За прикладом колег суспільно важливий контент не зменшують і на Івано-Франківській обласній ТРК «РАІ». Тут у корпунктах чергує по одній знімальній групі. Екстрені новини подають оперативно. В центральному офісі, що в м. Бурштині, адміністрація, режисери й оператори працюють. Перейшли на прямі включення через скайп. Обладнання протестували. Технічне забезпечення дозволяє запустити новий проєкт.
На телеканалі виходить у повторі контент, підготовлений раніше. Журналісти, автори проєктів отримають гарантовану мінімальну платню. Гонорар – від виробітку. Очевидно, що виплати зменшаться, бо практично немає реклами, – каже генеральний директор ТРК «РАІ» Андрій Русиняк. – Змушені констатувати, що карантин негативно відіб’ється на телевізійній структурі. Якщо режим надзвичайної ситуації триватиме довше, то ще гірше, адже маємо величезні витрати на трансляцію, електроенергію. Та й невідомо, чи органи місцевого самоврядування платитимуть за укладеними угодами.
Матеріал підготовлено Івано-Франківською обласною організацією НСЖУ