Національна спілка журналістів України відкрила «гарячу лінію» та надає юридичні консультації журналістам протягом дня голосування. До НСЖУ може звернутися будь-який журналіст чи ЗМІ, що зазнали перешкоджання професійній діяльності, стали жертвами нападів, блокування приміщення тощо.
У журналістській організації наголошують, що карантинні заходи не мають бути пересторогою для допуску журналістів на дільниці. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко в ході круглого столу «Місцеві вибори і COVID-19» 2 жовтня 2020 року: «Оскільки неможливо регулювати кількість спостерігачів, а також представників різних політичних сил, журналістів, то норма про кількість людей на квадратний метр не поширюється на виборчу дільницю. Журналістів будуть допускати на виборчу дільницю. Але брифінги за результатами голосування рекомендовано проводити зовні приміщення, щоб запобігти великому скупченню. Особливо це буде стосуватися політиків, а також перших осіб держави».
У Національній спілці журналістів України наголошують, що законодавство дозволяє працівникам ЗМІ перебувати на виборчих дільницях і під час голосування, і під час підрахунку голосів. І це право передбачене для оперативного громадського контролю над чесністю виборчого процесу, для інформування широкої аудиторії ЗМІ.
Варто зауважити, що члени виборчих комісій мали змогу ознайомитися із правами та обов’язками представників ЗМІ у «Навчальному посібнику для членів виборчих комісій на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року». Відповідно, недопуск працівників ЗМІ на виборчу дільницю буде перешкоджанням журналістській діяльності, за що передбачена відповідальність.
Телефони гарячої лінії НСЖУ для журналістів:
(044) 234-52-09
(044) 234-49-60
Крім того, працівники ЗМІ можуть написати оперативне повідомлення через Facebook:
Голова НСЖУ Сергій Томіленко
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ
Медіаюрист Роман Руснак
Також Національна спілка журналістів України засуджує надання стороннім особам посвідчень працівників ЗМІ та закликає журналістів у день виборів фіксувати факти присутності псевдокореспондентів (фотографувати на дільницях журнали реєстрації працівників ЗМІ та повідомляти про це до НСЖУ, оприлюднювати у соціальних мережах). Відповідно, НСЖУ оприлюднюватиме для громадського осуду перелік тих ЗМІ, що вдаються до зловживань правами працівників преси. Це сприятиме нормальній роботі реальних журналістів.