Перше, що почала робити Російська Федерація на території тимчасово окупованого півострова, так це зачищала інформаційне поле від інформації, що надходила з офіційних українських джерел. І сьогодні незалежна журналістика в Криму жорстоко переслідується російською владою. На цьому наголосила заступниця Представника Президента України в АР Крим Таміла Ташева 5 листопада під час вебінару «У фокусі – Крим», організованого НСЖУ спільно з Європейською федерацією журналістів. До участі в онлайн-заході долучилися загалом більше 100 колег. Активними і зацікавленими слухачами стали також і студенти та викладачі факультету журналістики Львівського Національного університету імені Івана Франка та кафедри журналістики Київського Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова. На вебінарі розглянуто прикладну тему «Як журналістам працювати з «Кримською платформою» та використовувати санкційні моніторинги».
Як зазначає, голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО низкою вебінарів «У фокусі – Крим» планується виробити план дій з висвітлення українськими медіа кримської тематики, провести обмін досвідом та інформацією. Він наголошує:
– Ми хочемо надати журналістам українських медіа і студентам українських вузів доступ до фахівців, які дійсно знають і розуміють всі проблеми кримських реалій, які можуть дати журналістам і редакторам професійні поради. Наш проєкт не є політичним, він спрямований на допомогу колегам, які беруться за ці складні теми, і будемо намагатися зробити все можливе, щоб в українських ЗМІ було більше ґрунтовних і цікавих матеріалів про життя тимчасово окупованих територій, про права людини в Криму.
Розпочався вебінар з насиченого конкретною інформацією виступу заступниці Постійного Представника Президента України в Криму Таміли ТАШЕВОЇ.
Вона нагадує: перше, що почала робити Російська Федерація на території тимчасово окупованого півострова, так це ліквідувала незалежне від Росії інформаційне мовлення.
Разом з тим, Таміла Ташева зазначає:
– На базі Представництва Президента України в Криму створюємо повноцінний інформаційний центр. Навіть незважаючи на те, що в нас, як у будь-якого українського державного органу, немає повноцінного доступу на територію півострова, ми все ж таки намагаємось і через відкриті, і через закриті джерела інформації, отримувати матеріал, готувати якісні інформаційні матеріали. Якщо ви будете писати або знімати сюжети на тему Криму, ми з радістю поділимось такою інформацією.
Ще один спікер вебінару – аналітик, керівник проєктів Інституту Чорноморських стратегічних досліджень і головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій КЛИМЕНКО працює в журналістиці тридцять років, він член НСЖУ з 2006 року.
За спротив окупації Криму журналіст переслідується ФСБ, у 2014 році виїхав з Ялти до Києва. Як керівник проєктів Інституту Чорноморських стратегічних досліджень він бере учать у моніторингу незаконних заходів до портів Криму іноземних торгових суден, військового виробництва Росії на захоплений кримських заводах, запровадження нових санкцій до суб’єктів Російської Федерації, військових навчань Росії в Чорноморському регіоні, створення перешкод для судноплавства в Азовському і Чорному морях, присутності кораблів НАТО і т.д.
Куратор проєкту «У фокусі – Крим» секретар НСЖУ Микола СЕМЕНА зазначає:
– Мені як журналісту доставляє естетичне й професійне задоволення використовувати дані Інституту Чорноморських стратегічних досліджень і Андрія Клименка. Вони завжди наукові й точні. Наприклад, лише Андрій Клименко з колегами змогли реально підрахувати кількість російських мігрантів, які заїхали в Крим і представили ці дані для використання журналістам.
У Андрія Клименка є чого запозичити з його багажу знань стосовно кримських проблем. А він сам зазначає, що Крим – це, на жаль, надовго, на багато років. І журналісти, які оберуть кримські теми, завжди будуть цікаві не тільки для українських, а й для зарубіжних редакцій.
Доповнила виступи спікерів колега Андрія Клименка – експертка Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, співзасновниця й головна менеджерка онлайн-видання «Чорноморські новини» Тетяна ГУЧАКОВА.
Як і Андрій Клименко, вона член НСЖУ з 2006 року. І також, як Андрій Клименко, через переслідування російським ФСБ у 2015 році вона переїхала з Ялти в Київ, де тепер і працює. Головна тема досліджень, до яких долучена Тетяна Гучакова, – українські та зарубіжні санкції стосовно російських окупантів. Проведена величезна робота не тільки з формування переліку підсанкційних російських стуктур, а й робота, щоб до цих списків були занесені всі причетні до незаконної тимчасової окупації українського півострова. Робота дуже копітка, вимагає знань і витримки.
Результати своєї роботи розслідувачі не ховають, а викладають у відкритий доступ – беріть і користуйтеся. А на вебінарі Тетяна Гучакова, мов досвідчений учитель біля шкільної дошки, розтлумачила, як користуватися зібраними у велику таблицю даними. Отримали слухачі вебінару й інші корисні поради фахової експерти з питань, де і як краще знаходити потрібну інформацію по Криму.
Онлайн-курс реалізується в співпраці з українськими університетами. Партнерами курсу в рамках вебінару «Як журналістам працювати з «Кримською платформою» та використовувати санкційні моніторинги» стали факультет журналістики Львівського Національного університету імені Івана Франка (викладач – Наталія Войтович) та кафедри журналістики Київського Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова (завідувач – Олена Харитоненко).
Нагадуємо, що онлайн-курс для журналістів «У фокусі – КРИМ» є ініціативою Національної спілки журналістів України у партнерстві з Європейською федерацією журналістів. Курс з 10 зустрічей розповідає про досвід та методику висвітлення проблем окупованого українського півострова.
Програма циклу вебінарів розроблена спеціалістами Національної спілки журналістів України на чолі із авторитетним кримським журналістом, секретарем НСЖУ Миколою Семеною. Спікерами та медіатренерами є досвідчені журналісти, які мають досвід роботи в окупованому Криму та підготовки матеріалів про окупацію; спеціалісти Постійного Представництва Президента України в Криму та офісу «Кримської платформи»; правники в галузі міжнародного права; експерти з проведення спеціальних інформаційних акцій; журналісти видань, які спеціалізуються на кримській проблематиці; активісти правозахисних організацій.
Текстові майстер-класи експертів онлайн-курсу та матеріали презентацій публікуватимуться на сайті НСЖУ, відео вебінарів – на сторінках Національної спілки журналістів України в мережах Фейсбук та Youtube.