Питання поштової доставки найбільше хвилюють місцеві й регіональні медіа. У проведеному напередодні Всеукраїнської наради редакторів з керівництвом Укрпошти опитуванні щодо переплати-2022 взяли участь 140 редакторів місцевих і регіональних та п’яти національних медіа. Пресслужба НСЖУ підготувала тези виступу голови НСЖУ Сергія Томіленка в ході наради редакторів, проведеної наприкінці жовтня:
– Результати опитування показують, що редактори преси загалом оцінюють якість поштової доставки як посередню. Видавці вбачають головні проблеми в закритті сільських поштових відділень (76 відсотків) і в невідлагодженій роботі пересувних поштових відділень (51 відсоток). Редактори також нарікають на слабку зацікавленість поштових працівників у проведенні передплати, високі тарифи, відсутність матеріальної відповідальності за зрив доставки.
Найбільше нарікань надійшло з Донецької, Івано-Франківської та деяких інших областей, тобто з регіонів, де нещодавно розпочато запровадження пересувних відділень. Редактори з цих областей висловлюють і велику тривогу щодо тиражів на наступний рік.
Колеги звертають увагу на умови укладання договорів: наголошують, що пошта директивно доводить умови, в яких доставлятиме пресу, відкидаючи будь-яку можливість діалогу.
Виникають проблеми й у тому, що при запровадженні пересувних відділень доставку здійснюють не місцеві листоноші, які не знають передплатників, не співпрацюють з ними (особливо це відчувається в передплатний період). А ще пересувні відділення обмежені в часі й не завжди встигають виконувати весь обсяг обслуговування населення, часто не вистачає часу саме на роботу з пресою.
Редактори закликають до персональної відповідальності й штрафів за несвоєчасну доставку чи втрату газет. Зазначають, що бракує оперативної гнучкості в логістиці на маршрутах. Газетярі звертаються з настійливими проханнями надати графіки руху пересувних відділень, щоб ці графіки можна було опублікувати в місцевих газетах.
Щоб з адаптацією новацій не втратити передплатників.
Головне, що хвилює редакторів нині: час на адаптацію маршрутів пересувних поштових відділень може припасти саме на пік передплатної кампанії. І відповідно може статися, що вся ця перебудова роботи пошти, адаптація, яку проводитимуть до січня, дуже зашкодить і не сприятиме відновленню передплати. Адже поки в передплатний період нову систему Укрпошта адаптує, вже не буде передплатників.
У мене є пропозиція: встановити спільний контроль за ходом передплати редакторами, НСЖУ та Укрпоштою. Домовимося, щоб, наприклад, 19 листопада і потім кожні два тижні оприлюднювати поточні показники відновлення передплати на 2022 рік. Так будемо знати, в яких регіонах сталися «провисання», де треба більше приділити уваги передплаті, щоб не виявилося в січні 2020-го, що деякі газети або й області через адаптацію поштових новацій втратили в передплаті, зникли з інформаційного поля.
У дуже важливий для кожного видання передплатний період хотілося б досягти ділового взаєморозуміння з керівництвом Укрпошти, об’єднати зусилля й вийти на прийнятні показники передплати на 2022 рік.
Нагадуємо, що повністю відео зі Всеукраїнської наради редакторів газет доступне на сторінці НСЖУ в мережі «Фейсбук». Раніше ми публікували тези виступів на нараді генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського, голови Федерації профспілок України Григорія Осового, редакторів газет із Хмельницької області Віри Мальчук та з Прикарпаття Ігоря Терлецького.