Телеканал France 5 готує 90-хвилинну програму про те, як Україна продовжує боротьбу за незалежність, попри геополітичні зміни. Журналісти Ален Піро (Alain Pirot, Франція) та Лоренц Хюбер (Lorenz Huber, Швейцарія) провели два тижні в Україні, відвідавши, зокрема, на Запорізькому напрямку 65-ту окрему механізовану бригаду «Великий Луг».
– Враження від роботи пресслужби бригади – чудові! – сказав у коментарі НСЖУ Ален Піро. – Ми працювали стільки часу, скільки нам було потрібно, і змогли реалізувати всі наші плани. З їхнього боку було повне «зелене світло» на це. Ми отримали всі необхідні пояснення та провели всі заплановані інтерв’ю. Вони зробили значний внесок у наше завдання, щоб ми показали те, що відбувається в Україні на лінії фронту. Ми вдячні їм за професіоналізм.
Вихід в ефір програми, для якої проводилася зйомка, планується в середині червня.
Основна тема цієї програми – показати європейській аудиторії, що Україна продовжує боротися за свою незалежність, незважаючи на зміну зовнішньополітичного контексту і ролі США. Зараз, на думку французьких колег, провідна роль у підтримці України переходить до європейських країн-партнерів, насамперед до таких, як Франція.

– Це далеко не перша група з цієї країни, яка приїжджає до нас, – каже пресофіцер 65-тої бригади, відомий український фотожурналіст Андрій Андрієнко. – Ми жартуємо, що французьким телеканалам наша бригада припала до душі… Можливо, тому, що ми намагаємося реалізувати максимально всі запити журналістів, і у них виходять гарні матеріали. Ми раді з того, що до нас приїжджають, показують роботу наших хлопців і дівчат міжнародній спільноті, особливо європейській. Це дуже важливо, щоб до ситуації в Україні не звикли і щоб вона зовсім не зникла з медійного поля. Тому стараємося допомагати, як можемо.
За словами українського локального продюсера проєкту Олександра Павлова, знімальна група мала на меті показати, як різні верстви українського суспільства беруть участь в опорі російській агресії. Знімали сюжети з фронту, коментарі звичайних українців, які дієво беруть участь у цій боротьбі: волонтерів, бійців на фронті, громадянський сектор і політиків.
Під час візиту до 65-ої бригади французькі журналісти стали свідками випробувань нового зразка наземного дрона, який, як кажуть, здатен замінити піхотний підрозділ.

Також знімальна група працювала в Оріхові – місті, яке зазнало масштабних руйнувань від російських обстрілів. Поїздка в це прифронтове місто відбувалася в екстремальних умовах – під час очікуваної атаки FPV-дронів.
– Подібні до оріхівських руйнування я бачив торік під час землетрусу в Туреччині, – зазначив Лоренц Хюбер. – Але то була стихія, а це – справа рук людських. А чи людських?..

За словами Андрія Андрієнка, журналісти часто відрізняються сміливістю й часто просять дозволити зйомку на передових позиціях. У Алена і Лоренца не було такого завдання, але й поїздка в Оріхів сьогодні потребує неабиякої мужності.
– Враховуючи небезпеку FPV-дронів, нинішній Оріхів не можна порівняти з Оріховом навіть пів року тому, – каже пресофіцер.



Варто зазначити, що це вже друга частина проєкту французьких журналістів. Першу, яка називалася «Завтра війна, чи готова Франція?», зняли два роки тому, її було присвячено технологіям війни, зокрема використанню дронів.
– Тобто вона розповідала про те, що війна переходить у технологічну фазу, насамперед ішлося про дрони. Про те, що зараз ми маємо скрізь – використання дронів як технології, як того, що замінює людей. Війна суттєво змінилася з появою дронів, – пояснив Олександр Павлов.

Журналісти міркували над тим, як український досвід міг би допомогти Франції в навчанні та розробці нових підходів до тактики і стратегії.
Окрім 65-ї бригади, знімальна група France 5 відвідала Харків, де провела ніч із мобільною групою протиповітряної оборони, яка протидіє російським ударним дронам. Журналісти також працювали в одній із рот 13-ої бригади оперативного призначення Національної гвардії України «Хартія», обговорюючи взаємодію піхоти з дронами та зміни в тактиці ведення бою.
У Харкові французькі журналісти відвідали інтернат для літніх людей, щоб показати, як громадянське суспільство бере на себе турботу там, «де держава, можливо, не до кінця відпрацьовує». У закладі перебуває близько 50 людей похилого віку, чиї домівки було зруйновано або які не мають родичів, зокрема переселенці з окупованих територій Харківської області та Донбасу.
У Києві журналісти працювали на конференції зі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, де взяли коментарі в політичних експертів та експертів з безпеки. Відвідали також село Ягідне на Чернігівщині, де російські окупанти майже місяць тримали в душному підвалі 380 людей, і в Кривому Розі на місці російського ракетного удару, внаслідок якого загинули діти.

За словами Олександра Павлова, керівником програми є відома зірка французького телебачення Каролін Ру (Caroline Roux), яка нещодавно брала інтерв’ю в Президента України Володимира Зеленського під час його візиту до Парижа.
– Завдяки двотижневій поїздці французькі журналісти зможуть показати, що Україна чинить опір і не має наміру здаватися, – підсумував Олександр Павлов.
Максим Степанов, Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: