Презентація результатів культурно-мистецького проєкту «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія», одним із партнерів якого є Національна спілка журналістів України, відбулася в Укрінформі.
Мета проєкту – розвиток безбар’єрного суспільства в українській спільноті, надання рівного доступу до культурних ресурсів і рівних можливостей для самореалізації дітей з інвалідністю, промоція дитячої творчості та досягнень інклюзивного мистецтва в Україні медійними засобами. Проєкт, який організували ГО «Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо «Веселка ТВ» за фінансової підтримки Українського культурного фонду у межах грантової програми «Культура без бар’єрів», органічно поєднав культурні та креативні індустрії, аудіовізуальне, аудіальне, візуальне мистецтво із соціальною та освітньої сферами. Упродовж чотирьох місяців реалізації проєкту його безпосередніми учасниками стали 120 дітей з інвалідністю віком від 6 до 17 років із 14 населених пунктів. Серед них – діти-переселенці та діти територій, постраждалих внаслідок збройної агресії рф: з Києва, Василькова, Вишгорода, Гостомеля Київщини, Каховки Херсонщини, Донецька, Бахмута, Лимана та Білозерського Покровського району Донеччини, Сєвєродонецька, Старобільська та Ровеньок Луганщини, Сімферополя, Харкова.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, вітаючи учасників проєкту під час презентації, нагадала, що уже упродовж п’яти років НСЖУ із задоволенням підтримує ініціативи молодого покоління. Вона звернула увагу, що медіа з усієї України висвітлювали перебіг цього проєкту. І розповіла, що один з редакторів газети і онлайн-медіа відгукнувся так: «Дякуємо, що ви даєте змогу поділитися з нашими читачами прекрасною новиною про проєкт, який демонструє, що українці згуртовані, що вони підтримують один одного». За словами Ліни Кущ, саме в часи повномасштабної війни яскраво проявилась згуртованість українців, те, що для нас кожна людина важлива.
– Кожна людина має право на те, щоб розкрити свій талант, і наше завдання – створити для цього умови. Підтримка – це наша суперсила, і цей проєкт якраз і є одним із яскравих прикладів такої суперсили. Бажаю вам навіть після завершення проєкту підтримувати зв’язок. Переконана, що після у вас з’явилися крила. Нехай ці крила завжди вас тримають у здійсненні мрій. Закликаю вас не полишати журналістику. Нам потрібні наполегливі, талановиті, згуртовані медійники, і таке стійке молоде покоління журналістів. Ви завжди можете розраховувати на допомогу НСЖУ, ми завжди відкриті для вас, – наголосила Ліна Кущ.
– Під час реалізації проєкту було створено п’ять різноманітних культурних продуктів: ток-шоу, телепрограма, радіопередача, мультфільм, відеоблог, а також відеофільм про проєкт. Усі вони мають переклад українською жестовою мовою, який здійснили діти з порушеннями слуху- учасниці проєкту Злата Іваненко та Єва Гоніна, учениці спеціальних шкіл №9 і №18 міста Києва. Це додало проєкту додаткової унікальної значущості та зробило результати проєкту доступними глядачам з порушеннями слуху, – зазначила голова ГО «Веселка TВ», керівник проєкту Діна Ібрагімова.
Загалом діти взяли участь у різних інклюзивних культурно-мистецьких заходах. Це творчі майстер-класи та заняття з ораторського мистецтва, акторської, журналістської та операторської майстерності, блогінгу, креативні воркшопи з анімації та ART-творчості, а також репетиції, зйомки, звукописи, виставки творчих дитячих робіт в оригінальних мистецьких техніках, публічні презентаційні заходи тощо. У дитячій інклюзивній медіа студії, діти спробували себе в ролі телеведучих, радіоведучих, тележурналістів, аніматорів, акторів, операторів, фотографів, художників, блогерів.
– Такі проєкти безумовно необхідно завжди підтримувати. Вони мають продовжуватися та масштабуватися. Адже завдяки мистецтву відбувається соціалізація. Це є вкрай важливо для сімей, у яких виховуються діти з інвалідністю», – зауважила Уповноважена Київської міської ради з прав осіб з інвалідністю Леся Петрівська.
А заступник директора Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) Володимир Моцюк запевнив, що департамент готовий сприяти в організації безбар’єрних заходів, адже столиця України має бути прикладом для проведення такого роду заходів.
За словами співзасновниці БО «Благодійний фонд «З теплом у серці» Ірини Крезуб, цей проєкт створив новий підхід у суспільстві щодо роботи з дітьми та молоддю з інвалідністю. Він показав, як можна цікаво, креативно, сучасно та по-новому використовувати арттерапію в реабілітаційному процесі.
– Цей проєкт надважливий для всіх його учасників: для дітей – реалізувати свої творчі можливості, розкрити таланти та відкрити нові форми творчої самореалізації, для батьків – побачити перспективи розвитку та потенціал власних дітей, для суспільства – можливість дізнатися більше про людей з інвалідністю та усвідомити, що вони такі ж повноцінні члени суспільства, для держави – це розвиток безбар’єрного середовища, у якому кожна людина зможе реалізувати свої права», – відзначила співзасновниця ГО «Санвей» Ганна Канівець.
Учасниця проєкту Влада Гулевич прозповіла, що проєкт подарував їй багато прекрасних емоцій, і допоміг обрати професію, пов’язану з аудіовізуальним мистецтвом і журналістикою.
– Це неймовірний проєкт. Створені в його рамках культурні продукти – шедеври. Те, що ви показали – це те, чого ми прагнемо. Ми всі рівні, ми всі однакові. Це і є безбар’єрне суспільство. І найголовніше, що цей проєкт дав дітям можливість розкритися, – підкреслив виконавчий директор Українського культурного фонду Владислав Берковський.
Підсумовуючи зроблене, Діна Ібрагімова висловила переконання, що проєкт стане успішним кейсом дитячого інклюзивного мистецтва, яскравим прикладом культури без бар’єрів, змістовним практичним доповненням Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні.
Усі культурні продукти, створені за проєктом, будуть найближчим часом поширені засобами медійного простору та вже з’явилися у вільному доступі в мережі Інтернет на офіційному YouTube-каналі VESELKA TV.
Інформаційна служба НСЖУ