Харківська журналістка Ольга Ковальова та її команда 19 липня 2024 потрапила під обстріл ворожої артилерії. Медійники працювали неподалік лінії фронту на Торецькому напрямку на Донеччині. Знімали репортажі про роботу артилеристів Збройних сил України. Військові здійснили кілька пострілів по ворогу, далі сховались у бліндаж разом із журналістами. Тоді окупаційні війська вдарили по позиціях. Журналістка отримала осколкове поранення підпахвової, надключичної надгрудної ділянок та руки, перелом грудної клітини. Її госпіталізували.
Напарник Ольги і військові отримали контузії. Частину уламків Ользі вже видалили. Один ще лишається. Поки що журналістка має проблеми з рухливістю правої руки. Подальші операції та реабілітація має допомогти з відновленням.
–Хочеться продовжувати роботу, хочеться скоріше поправити свою руку, щоб зуміти взяти в неї камеру, і робити далі те, що ми робимо. Тому що те, що ми робимо, це дуже важливо, колеги! І варто про це пам’ятати, не дивлячись ні на що, – розповіла команді Центру журналістської солідарності Ольга Ковальова, коли її відвідали в лікарні.
Ольга в бліндажі була в захисному спорядженні, і це врятувало її життя. Саме тому з лікарняної палати Ольга звертається до колег із закликом: не нехтувати безпековими правилами.
–Як ми маємо поводитися? Дуже складно щось додати до того, що ми з вами вже маємо трирічний досвід роботи, але три ключові речі, на яких я хочу наголосити: Завжди засоби індивідуального захисту – за будь-яких обставин! Навіть якщо дуже хочеться їх зняти, наприклад, дуже спекотно, навіть, якщо ти не на бойових позиціях. І просторове орієнтування, коли ти можеш на локації трошки зрозуміти, де є потенційна небезпека, і як від неї себе захисти. Це банальні речі, але в моєму випадку вони виявилися більш робочими. І це чогось десь не вистачило, – ділиться Ольга.
Вона розповіла, що вже планує нові відрядження, аби робити репортажі про війну. Планує обов’язково повернутися до зйомок на передовій, щойно дозволить здоров’я.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Харкові – телефон: 093 813 75 44 (координатор Анна Черненко)
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Харківського ЦЖС