«Наша робота – бути на інформаційній передовій», – переконана тернопільська журналістка Яна Шайнюк. Саме Яна, студентка і журналістка телевізійного каналу «TV-4» із Тернополя, стала обличчям інформаційної кампанії НСЖУ #Журналісти_Важливі. Саме вона – та дівчина із мікрофоном у масці, фото якої нагадує: навіть у часи епідемій журналісти так само виконують свою роботу.
У коментарі НСЖУ Яна говорить: робота в умовах карантину викликала не страх, а відповідальність:
«Військові – на передовій війни, медики – на передовій боротьби з коронавірусом. А наша робота – на передовій донесення інформації. Ми відчували велику відповідальність перед людьми, адже інформація має бути оперативною і перевіреною. З’явилося багато нових термінів, із якими люди до цього часу не стикалися, тому завжди намагалися все максимально доступно пояснити і не упустити деталей».
Журналістика для неї – робота, без якої не може уявити і дня, тож і вважає це своїм покликанням.
«Багато людей думають, що робота журналістів — це підходити з мікрофоном до людей та ставити запитання, нібито нічого складного. Це не так. Бути журналістом — це вміти шукати теми, аналізувати інформацію та бути обізнаним у всьому, адже саме ми повідомляємо людям останні новини, а щоб донести їх правдиво, об‘єктивно та цікаво, потрібно витратити багато часу та сил. Робота ЗМІ не те що важлива, вона необхідна», – переконана Яна Шайнюк.
Про журналістику, каже, мріяла мало не з дитинства. А телебачення привабило тим, що воно передає емоції повніше, ніж, скажімо, газета чи радіо.
«Змалку я завжди прокидалася дуже рано і чекала, коли розпочнеться ранкове шоу: захоплено спостерігала за поведінкою ведучих в кадрі й собі думала, що от колись точно потраплю «в телевізор». Так і сталося, я вступила на факультет журналістики, де й досі навчаюсь, але вирішила пізнати сам процес зсередини, не тягнути, а одразу спробувати себе в цій ролі. Пішла на практику в студію телеканалу «TV-4», де в мене, студентку-першокурсницю, повірили та дали шанс попрацювати. Так я і потрапила в цей омріяний «екран телевізора», – розповідає Яна.
Вона додає: обожнює шалений ритм життя і не може сидіти на одному місці, тому журналістика підходить їй ідеально.
«Буває, що немає часу навіть води попити чи поїсти, бо робочий процес настільки затягує або виникають стресові моменти, коли все звалюється на купу. Але коли труднощі вирішуються, то розумію, скільки всього зроблено, який це колосальний досвід, і кайфую! На спокійній роботі я б довго не затрималась», – каже телевізійниця.
Карантин вніс свої корективи в роботу телеканалу. Журналісти працювали в режимі чергувань, тож було незвично, що так мало людей у ньюзрумі. Не вистачало і живого спілкування, адже більшість коментарів записувалися у режимі онлайн. Але з усіх робочих моментів, каже Яна, найбільше запам’ятався сюжет про вихованців спортивної школи, які займаються онлайн зі своїми тренерами.
«Лише уявіть: плавці, які пливуть не в басейні, а розмахують руками на стільцях або волейболісти чи каратисти, які розминаються з пляшками води, а не гантелями… Спортсмени продовжують займатися спортом, але вдома. Цим надихають та підштовхують інших до того, що нереального немає, навіть тоді, коли стіни спортзалу замінили на стіни дому», – зауважує журналістка.
Фото, на якому Яна позує в масці та з мікрофоном, зробили в останні дні березня, спеціально до розповіді НСЖУ про роботу під час карантину провідного тернопільського телеканалу «TV-4». Директор каналу Юлія Винокур наголошує, що, попри епідемію та карантин, зупинити виробничий процес та випуск новин – не можливо. Та й просто телевізійники на це не мають права, адже глядачі в моменти найбільшої кризи якраз і розраховують на об’єктивну інформацію з перевірених джерел. Тому на телеканалі пристосувалися до нових, непростих, умов, – працювати в масках та медичних рукавичках, начитувати сюжети на телефон з дому, добиратися до студії без доступу до громадського транспорту та проводити прямі ефіри в пустих студіях.
- Яна до нас прийшла минулого року на практику,була надзвичайно активною і толковою, – розповідає Юлія Винокур. – Коли був брак журналістів, бо літо і незаплановані вибори, я запропонувала, вже після практики, попрацювати місяць. А вже пізніше і постійну роботу.
Зараз дівчина працює репортером відділу новин та інформації, а ще ведучою програми «Тернопільська погода». Роботу поєднує з навчанням в університеті за індивідуальним планом.
- Дуже радію за своїх! За молодь! – емоційно реагує на успіхи Яни і на вибір її образу для кампанії #Журналісти_Важливі керівниця «TV-4» Юлія Винокур.
У Національній спілці журналістів переконані, що увагу громадян варто привертати до складних реалій журналістської професії, до розуміння місії професійної журналістики. І інформаційна кампанія #Журналісти_Важливі, яку НСЖУ започаткувала напередодні 6 червня, є нагодою працівникам ЗМІ щиро гордитися обраною професією.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко розповідає, що ідея кампанії виникла під час напрацювання програми антикризових заходів підтримки медіа, адже небезпека епідемії та запроваджені обмежувальні карантинні заходи суттєво погіршили умови праці журналістів. Тому важливо наголошувати суспільству, чому варто цінувати та підтримувати журналістів та журналістику.
- Спочатку ми розповідали про реалії роботи на карантині українських редакцій – в Тернополі, Франківську, Харкові, Чернівцях, – зазначає Сергій Томіленко. – Турбувалися про належний захист, маски, антисептики. Потім почали дискутувати про економічне виживання медіа. І от, напередодні Дня журналіста, говоримо із суспільством про важливість професії.
Для кампанії #Журналісти_Важливі у НСЖУ вирішили відтворити найсучасніший образ журналіста – у медичній масці при виконанні професійних обов’язків. І повернулися до перших публікацій про нові тривожні українські реалії – роботу в умовах епідемії та карантину. І от промовиста світлина тернополянки Яни Шайнюк отримала нове життя. Графічна версія цього фото стала символом національної кампанії на підтримку журналістської професії.
Триває інформаційна кампанія НСЖУ #Журналісти_Важливі.
#Журналісти_Важливі. Саме вони відіграють ключову роль в інформуванні суспільства в ці кризові місяці.
#Журналісти_Важливі. Саме їм довіряють українці – більше, ніж владі.
#Журналісти_Важливі. Саме вони часто – єдине джерело правдивої інформації для своєї аудиторії.
Закликаємо підтримати українську журналістику та українських журналістів! Використовуйте символіку акції, ставте хештег #Журналісти_Важливі, поширюйте ваші фото із гаслами на захист журналістів!