У Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ пройшов тренінг з верифікації отриманих журналістами даних. Його провів медіаексперт, професор Олександр Нарбут.
– Ми всі повинні розуміти, що інформаційний спротив в умовах війни часто має не менш важливе значення, ніж самі бойові дії. Бо якщо люди володіють об’єктивною інформацією про ті чи інші події – вони озброєні, вони мають відповідний психологічний настрій, віру в перемогу. А забезпечити їх саме такою інформацією – оперативно, цікаво, дохідливо – це наш з вами обов’язок, – зауважив пан Нарбут.
Як приклад інформаційної війни, що ведеться ворогом проти нашої держави, професор навів ситуацію навколо Запорізької АЕС. За його словами, мало яка подія за останній час зібрала навколо себе таку велику кількість фейків та неправдивих фактів. Перед тим, як оприлюднити коментар спеціаліста, медіаексперт радить перевірити, чи дійсно він є фахівцем у цій галузі.
– Будь-яку військову подію чи ситуацію повинні коментувати виключно професіонали. Коли готуєте матеріал, перевіряйте, чи має право ваш співрозмовник розповсюджувати ту чи іншу інформацію. Не женіться за оперативністю, якщо у чомусь не впевнені. Краще дати пізніше, але правдиву і об’єктивну інформацію, ніж видати фейк, – порадив Олександр Нарбут.
Він наголосив, що журналісту слід пам’ятати, що від виданної інформації може залежати чиєсь життя. Адже часто люди приймають доленосні рішення – чи можна повертатися додому, куди діти підуть у школу, де шукати роботу саме після того, як прочитали якусь новину.
Про долі людей не думають окупанти та ті, хто їх інформаційно обслуговують. Учасники тренінгу поділились свіжими прикладами.
– У редакціях кількох газет рашисти викрали папір і розповсюджують фейкові випуски газет під російським прапором про свої, нібито успіхи. Мовляв, Україна, забула вже про людей на окупованих територіях, – розповіла редакторка газети «Трудова слава» з прифронтового міста Оріхів Світлана Карпенко.
Вона наголосила, що місцеві мешканці довіряють не приїжджим оккупантам, а журналістам, яких знають. Тож, зазначила медійниця, якщо немає можливості видавати друковану газету, треба шукати інші шляхи донесення правдивої інформації своїй аудиторії, зокрема, через соціальні мережі.
Тележурналістка з Бердянська Вікторія Горбатко підтримала важливість такої роботи і розповіла, що бердянські колеги намагаються доносити до людей чесні новини навіть в умовах окупації.
– Головне – спростовувати російську брехню, наводячи конкретні приклади успіхів нашого українського війська, розповідати про героїзм наших військовиків, волонтерів, тероборонівців, – додала вона.
В якості практичної частини тренінгу його учасники проаналізували зібрані тренером новини – наскільки вони об’єктивні і актуальні, обговорювали контрпропагандистські кроки у боротьбі з дезінформацією. Наприкінці ж заходу Олександр Нарбут поділився власною аналітикою щодо ситуації на фронті і перспективи розвитку подій.
Як відзначили журналісти Валентина Авєріна з міста Лисичанська, Луганської області та Пилип Юрик із Запоріжжя, і їхню думку підтримали всі учасники, – тренінг був надзвичайно цікавим і корисним. Адже в інформаційній війні, як і на фронті, перемагають професіоналізм та відданість своїй справі.