Призупинити членство у лавах НСЖУ журналістів, які свого часу вступали до НСЖУ, перебуваючи на території росії, Білорусі чи Придністровʼя – таке рішення ухвалили Секретаріат та Ревізійна комісія Національної спілки журналістів України.
Вдатися до подібних кроків НСЖУ змушена у звʼязку з тим, що почали фіксуватися прояви колабораціонізму серед окремих спілчан, зокрема, тих, що проживають на тимчасово окупованих територіях.
Як зауважив член Правління НСЖУ Іван Мельник, частина журналістів із невизнаної Придністровської республіки стоїть на обліку в Одеській регіональній організації Спілки.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко нагадав, що у мирний час до Придністров’я були організовані прес-тури та журналістські акції під гаслом “Українська мова – мова єднання!”. Але зараз, виходячи з чинних реалій, коли окупанти контролюють частину Молдови і готові влаштовувати провокації, з’явилась зона ризику. У зв’язку з цим голова НСЖУ запропонував прийняти рішення про призупинення членства всіх членів Спілки, які мешкають на зазначеній території.
“Поновлення може відбуватися за їхнім зверненням, і члени Правління будуть їх визнавати або ж відмовляти у визнанні”, – пояснив він.
Секретар Спілки Сергій Шевченко в межах дискусії нагадав, що певна кількість членів НСЖУ мешкає також на території рф. “Статут не забороняє приймати до НСЖУ людей, які живуть на території інших держав. Варто призупинити членство тих, принаймні, відомих нам членів Спілки, які живуть у росії”, – зазначає він.
Члени позачергового засідання керівних органів НСЖУ одностайно зійшлися на думці, що після прецеденту з колаборантами обласним організаціям, у першу чергу Одеській, доведеться провести серйозну роботу з обліковими даними своїм членів. Має бути постійний контроль: людський, громадський та професійний. Спілка повинна створити алгоритм оперативного реагування на випадки, коли окремі члени НСЖУ починають підтримувати окупаційний режим та дискредитувати всю медійну організацію.
Водночас перша секретар НСЖУ Ліна Кущ застерегла колег від вживання сполучення “Придністровська Молдавська республіка”.
“Це є окупована Росією частина Молдови. Потрібно називати речі своїми іменами. Також я пропоную призупинити членство в НСЖУ тих членів, які мешкають на окупованій частині Молдови. Ми не можемо зараз верифікувати, наскільки ці люди є вільними у своїх висловлюваннях та чим займаються. Членів НСЖУ, які зараз перебувають у Росії та публічно підтримують режим Путіна, також потрібно позбавити членства в НСЖУ”, – сказала вона.
Крім того, Ліна Кущ вважає за доцільне публічно оголосити про припинення існування Херсонської обласної організації НСЖУ, аби убезпечити тих її членів, які сьогодні лишились на тимчасово окупованій росіянами території.
Нагадаємо, що Секретаріат виключив з лав Національної спілки журналістів України організатора видання Херсонський вісник new Геннадія Шелестенка за колабораціонізм та підтримку окупаційного режиму.