Національна спілка журналістів України у співпраці з партнерськими доброчинними організаціями під новорічні свята залучає колег до культурної акції, що сприяє розвиткові культурно-інформаційної сфери, науки та освіти. Центральний офіс НСЖУ надіслав обласним організаціям творчої спілки нові книжкові видання, підготовлені за підтримки Українського культурного фонду й журналістських об’єднань, серед них і ВБФ «Журналістська ініціатива».
У межах акції частину подарованої літератури історичної тематики передано закладам і установам культури в усіх областях України, а також поповнено фонди низки державних наукових бібліотек, зокрема у столиці й таких обласних центрах, як Харків, Одеса, Дніпро, Львів, Запоріжжя, Полтава, Вінниця, Луцьк, Рівне, Тернопіль, Івано-Франківськ, Черкаси, Житомир.
Нових читачів знайдуть більш як 300-сторінкові книжки з поданими в них якісними ілюстраціями, видані в Києві 2021 року. Це «Українці XYZ: звички, смаки, побут» авторства Марти Мольфар (текст) і Андрія Достлєва, а також збірка публіцистики «Імперія терору» дослідника соловецької трагедії Сергія Шевченка.
Перше видання – «Українці XYZ: звички, смаки, побут» – спроба дослідження побуту українців доби незалежності держави (перших трьох десятиліть). Як зазначено в анотації, тут нарівні з аналітичними текстовими нарисами є візуальне зображення «подиху часу» – світлини з приватних архівів молодих українців різних поколінь. Є і твори професійних фотографів, але вернакулярні (повсякденні) аматорські знімки – основа книжки-альбому. Проєкт, втілений за підтримки Українського культурного фонду, подає «народну» історію країни, зафіксовану «без глянцю, без позування, без героїзації». Розраховане видання на культурологів, іноземців (вміщено авторський переклад текстів англійською) зацікавить і широкий читацький загал.
Спілчани-журналісти в усіх регіонах України матимуть змогу взяти з полички книгозбірні своєї організації «Імперію терору» – ознайомитися з доробком колеги-публіциста, секретаря НСЖУ, члена національних спілок письменників і краєзнавців Сергія Шевченка. Актуальна збірка нарисів і статей, написаних на основі розсекречених архівних документів, логічно продовжує авторський «Соловецький реквієм» (твір за програмою соціально значущих видань «Українська книга» НСЖУ подавала на здобуття Шевченківської премії 2015 року). Публіцист проводить історичні паралелі, пов’язує події минулого (політичний терор в СРСР, Голодомор-геноцид) з нинішніми атаками на Україну. Уперше тут видано друком і доповнений «Український «список Сандармоху» – короткі життєписи 287 жертв масових розстрілів 1937 року.
«Книжка «Імперія терору» написана популярно, живою, образною мовою, видана на високому художньо-поліграфічному рівні, як, власне, й усе тематичне двокнижжя, – зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Автор подбав про тяглість важливої теми, актуалізує її в часи гібридної війни. Як і згадане видання для культурологів (про звички, смаки, побут українців), така література, безумовно, на часі, вона поглиблює знання про нашу країну, її народ та історію».
Очільник Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк, який днями передав обидва видання до Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, поінформував колег, що торік побачила світ і книжка краянина, головного редактора Млинівської газети «Гомін і К» Віталія Тарасюка «За Україну полягли». А восени вийшла книжка «Рядові неоголошеної війни» – це вже четверте видання із серії «Золоті імена Рівненщини», започатковане секретаріатом обласної організації НСЖУ. У новій книжці, яку так само матимуть бібліотеки, зібрано розповіді колег про сотню краян, які стояли або нині стоять в обороні України на її східних кордонах. Примірники книжки журналісти передають і в родини бійців, чиї імена в ній згадано.
Нагадаємо також, що з 2017 року в співпраці з ВБФ «Журналістська ініціатива» НСЖУ бере участь у багатоетапній культурній акції «Книжки – захисникам України» .