Оле Даг Квамме, який працює в норвезькому журналі «Journalisten», відвідав Запоріжжя, щоб особисто побачити, як живе прифронтове місто, де повітряні тривоги бувають кожного дня по декілька годин. Норвезький медійник в Україну приїздив вже декілька разів і мріє про можливість повернутися сюди знову.
– Найбільше враження, ще з першого робочого відрядження, на мене справили мої колеги, українські журналісти – як сміливо працюють вони під час війни, як організовують та підтримують єдність суспільства в такі важкі для країни часи. Зараз я приїхав у Запоріжжя подивитися та поспілкуватися з медійниками, котрі готують новини для жителів прифронтових територій. А деякі з них відклали перо і взяли в руки зброю, аби рятувати рідну землю.
Оле Даг поспілкувався з редакторками релокованих газет «Трудова слава» (Оріхів) Світланою Карпенко та «Голос Гуляйпілля» Тетяною Великою. Їхні розповіді про долю цих видань упродовж трьох років війни, про їх проблеми та відродження, про громадянську мужність та професійну незламність вразили Оле Дага Квамме. А зустріч зі Світланою Залізецькою, керівницею сайту РІА «Південь», яка розповіла про колег, котрі опинилися в рашистський неволі і досі перебувають в катівнях окупантів, стала свідченням злочинів проти людства, проти тисяч мирних жителів, яких знищує ворог в наших містах та селах.

Оле Даг мешкає у Кристиансанді – столиці Південної Норвегії – п’ятому за площею місті і шостому за чисельністю населення, що має багатовікову історію. Засноване у 1641 році данським королем Кристіаном ІV як поселення корабелів, і зараз місто успішно розвиває цю галузь, будуючи та ремонтуючи торгівельні судна.
Тут активно діє українська громада (111 000 осіб): завдяки благодійним концертам та ярмаркам, за два роки війни нашим земляками вдалося зібрати 2 мільйони крон, які були спрямовані на гуманітарну допомогу в Україну. Однією з програм, які втілює діаспора, є мовні курси, й поширення солов’їної по всій країні – основне завдання цих українців за кордоном. До цієї спільноти приєднався й Оле Даг, і вже робить перші впевнені кроки, вивчаючи українську.
Оле Даг – член Норвезької спілки журналістів, багато років працює в раді відділу журналістів-фрилансерів, має ще кілька посад, тому йому було дуже цікаво почути та побачити, як працює наша Запорізька обласна спілка та Центр журналістської солідарності НСЖУ. Він потрапив у наш прес-центр саме тоді, коли ми на порозі дуже важливого заходу – Благодійного аукціону-ярмарку «Рука підтримки», який відкриється у День журналіста України, 6 червня.

– Я просто вражений тим, як ретельно готується актив спілки до свята: чисельні ляльки-мотанки, картини, вишивані картини, прикраси, панно – все зроблено вручну самими медійниками! Благородна ціль – допомогти сім’ям загиблих журналістів, а також пораненим під час виконання професійних обов’язків – відкрила таланти та надихнула багатьох на створення неймовірних творів декоративного мистецтва. Навіть не віриться, що це зробили непрофесіонали. Неймовірна та кропітка праця! Оце я розумію – журналісти для журналістів!
Ми подарували нашому норвезькому колезі на згадку про дружне спілкування в ЦЖС ляльку-дзигу та патріотичний колосок. Вони стануть символом нашої єдності на довгі роки.
ДОВІДКА. «Рука підтримки» – Всеукраїнська благодійна акція, яка проводиться у травні 2025 року під гаслом «Журналісти для журналістів» Центрами журналістської солідарності Національної спілки журналістів України в різних областях України. Під час благодійних офлайн і онлайн аукціонів, ярмарків, лотерей, інших заходів йде збір коштів для допомоги родинам журналістів – добровольців або мобілізованих і до лав ЗСУ, для підтримки постраждалих журналістів та їхніх родин, а також за можливості за рішенням Центру частина коштів може бути перерахована на ремонт автомобіля для пресслужби військових (збір оголошено НСЖУ). Зібрані кошти розподіляють Центри журналістської солідарності НСЖУ з урахуванням потреб журналістів та їхніх родин у відповідному регіоні. Передача зібраної допомоги у межах акції «Рука підтримки» відбудеться до Дня журналіста України (6 червня).



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Наталія Вадимова, фото Олексія Стояновського, Тетяни Великої та Валентини Манжури
Дискусія з цього приводу: