У Центрі журналістської солідарності у Львові відбулася онлайн зустріч, на якій журналісти обговорили «Посібник з безпеки журналістів», підготовлений Національною спілкою журналістів України спільно з «Репортерами без кордорнів» та ЮНЕСКО, аби роз’яснити важливі аспекти щодо роботи медійників у прифронтових регіонах. Гайдом активно користуються журналісти – вони кажуть, що посібник містить актуальні дані та виступає незамінним помічником. Під час зустрічі у Львові медійники поділилися власним досвідом роботи в умовах загроз, наголосили на важливості постійного оновлення знань з питань безпеки, а також відзначили, що такі ініціативи не лише підвищують рівень підготовки журналістів, а й сприяють зміцненню професійної солідарності та психологічної стійкості в умовах воєнного часу.
У посібнику зібрана уся потрібна інформація: як обрати належне спорядження, яка фізична підготовка потрібна, основи цифрової безпеки, етичні норми та психологічні аспекти роботи у зоні бойових дій.
–Читаючи цей посібник, я постійно ловила себе на думці, що його зміст влучає просто в серце щоденної реальності журналіста. Це не просто набір порад, а цілісна, структурована система підтримки для тих, хто часто опиняється на передовій подій – і не лише в умовах війни, а й під час протестів, надзвичайних ситуацій, пандемій, – говорить фрилансерка Єлизавета Побережгяк.
Найбільш охопним журналісти визначили другий розділ – «Планування й підготовка», адже там наявні деталізовані інструкції щодо оцінки ризиків перед виїздом, поради щодо підготовки індивідуального та групового спорядження, серед якого засоби захисту, зв’язку, медична аптечка, налагодження контактів з місцевими органами влади й підготовка до непередбачуваних ситуацій.
–Особливо цікавою є частина посібника, яка містить реальні приклади роботи журналістів у зонах конфліктів. Кожен із прикладів супроводжується детальним аналізом того, як журналісти змогли адаптувати свої стратегії до конкретних умов, зберігаючи при цьому безпеку та професіоналізм. Це не лише допомагає краще зрозуміти теоретичні аспекти роботи в небезпечних зонах, але й дає практичні поради, як діяти в різних екстремальних ситуаціях», – додає Анна-Олександра Прокопчук.
Серед ключових акцентів посібника можна відзначити аналіз ризиків для журналістів, зокрема фізичних загроз, таких як напади. Окрім цього, у гайді розкрито питання кібербезпеки під час відряджень. Автори посібника підкреслюють, що цифрова безпека – це не набір інструментів, а постійна звичка. Тож перед поїздкою слід попередньо видалити сумнівні файли й захистити облікові записи від зламу, щоб мінімізувати ризики. Також детально пояснюється використання VPN, Tor, шифрування й інших технічних засобів.
–Посібник з безпеки для журналістів є незамінним ресурсом для фахівців медіа, які працюють в умовах підвищеної небезпеки. Він пропонує дієві поради, що можуть допомогти журналістам мінімізувати потенційні ризики та забезпечити власну безпеку, – зауважила журналістка «Львівської Мануфактури Новин» Вікторія Михаць.
Загалом журналісти підкреслили, що «Посібник з безпеки», створений у співпраці НСЖУ з ЮНЕСКО та «Репортерами без кордонів» стає у пригоді усім журналістам, які готуються до поїзди у небезпечну зону.

Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Дар’я Маркова
Дискусія з цього приводу: