Міжнародна та Європейська федерації журналістів видали термінову рекомендацію щодо безпеки для всіх журналістів в Україні після рішення російського уряду розпочати так звану «спеціальну військову операцію» 24 лютого. Відповідна інформація з’явилась на сайті ЄФЖ.
Після повідомлень про серію вибухів по всій Україні, загострення боїв на передовій та просування російських військ в Україну, журналістські федерації висловили солідарність зі своїми філіями – Національною спілкою журналістів України та Незалежною медіапрофспілкою України.
МФЖ та ЄФЖ приєднуються до своїх українських колег та закликають ЗМІ утриматись від поширення дезінформації щодо ситуації та закликають забезпечити безпеку журналістів. Журналістські спілки почали вводити в дію протоколи для підтримки своїх членів на місцях. НСЖУ запустила гарячу лінію та оголосила про створення спеціальної групи для моніторингу ситуації та координації дій.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив: «Безпека сотень журналістів на передовій, безпека працівників ЗМІ по всій країні є нашим головним пріоритетом. Наша Спілка створила спеціальну групу для моніторингу та реагування на ситуацію. Ми намагаємося ефективно працювати в контексті нинішньої військової агресії Росії. Ми вдячні журналістам з усього світу за солідарність і слова підтримки українським журналістам у ці важкі часи».
Голова НМПУ Сергій Штурхецький сказав: «Українські журналісти ризикують життям, щоб говорити правду… Ми закликаємо їх дотримуватися правил безпеки. Ми закликаємо іноземних журналістів використовувати перевірені джерела інформації. Сьогодні наші серця з українськими та іноземними журналістами, які повідомляють правду в цей непростий час».
МФЖ та ЄФЖ підкреслили ризики для безпеки журналістів, переслідування та перешкоджання їхнім комунікаціям, а також обмеження їх пересування до та з гарячих районів.
МФЖ оприлюднила перелік запобіжних заходів, яких повинні дотримуватися журналісти, які працюють в Україні, зокрема, забезпечення протоколів контактів, захисту матеріалів, які надсилаються, та безпеки переміщень.
Президент МФЖ Юнес М’Джахед сказав: «Ми солідарні з тими журналістами, які ризикують потрапити під пильну увагу всіх сторін, намагаючись контролювати їхній контент. Ми закликаємо медіа-професіоналів уважно перевіряти факти, уникати швидких репортажів і переконатися, що їхні матеріали відповідають основним етичним принципам, викладеним у нашій Глобальній хартії етики для журналістів».
Президент ЄФЖ Могенс Бліхер Б’єррегард сказав: «На мою думку, напад на Україну – це не лише війна в Україні, це війна проти всіх наших демократій – це напад проти всіх нас. Наша роль, як журналістів, полягає в тому, щоб бути фундаментальною опорою для демократії та для громадян. Ми, міжнародні медіа організації, повинні зробити все можливе, щоб захистити наших членів і переконатися, що громадяни добре поінформовані, а не дезінформовані пропагандою».