Кримська тематика набуває особливої гостроти на фоні російської воєнної загрози, а досвід роботи незалежних журналістів на півострові стає актуальним для українських редакцій. Про це йшлося під час презентації альманаху «У фокусі – Крим», яка відбулася в Національній спілці журналістів України у вівторок, 15 лютого.
Альманах являє собою збірник матеріалів освітніх вебінарів за участі 26 провідних кримських журналістів, правозахисників та експертів, серед них – відомі журналісти, які висвітлюють кримську тематику (Володимир Притула, Севгіль Мусаєва, Валентина Самар, Антон Наумлюк, Андрій Клименко, Тетяна Гучакова, Анастасія Магазова, Тетяна Пасова, Михайло Батрак), кримськотатарські громадянські журналісти і правозахисниці (Лутфіє Зудієва, Муміне Салієва, Ліля Гемеджі, Наріман Мемедемінов), громадські діячі та експерти (Тетяна Печончик, Ольга Скрипник, Сергій Мокренюк, Юлія Тищенко).
«Це внесок Національної спілки журналістів України до зусиль, спрямованих на те, щоб українські медіа якомога більше розуміли сучасну кримську тематику. Недостатньо лише звернень і закликів, – необхідно допомагати журналістам знаходити джерела інформації, розуміти, що відбувається. І цей журнал є таким посібником. Переконаний, завдяки нашій роботі з’являться нові публікації про несвободу слова, про санкційну політику, про зусилля міжнародної спільноти, про судові процеси на півострові», – зазначив у своєму виступі голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Українські журналісти мають усі можливості для того, щоб збільшити висвітлення кримської тематики в медіа, у тому числі в регіональних, наголосив співукладач альманаху, кримський журналіст, секретар НСЖУ Микола Семена. Він розповів, що в рамках проекту «У фокусі – Крим» спілка провела 10 навчальних вебінарів, учасниками яких стали журналісти і студенти факультетів і кафедр журналістики. За підсумками вебінарів організатори підготували рекомендації з висвітлення кримської тематики для журналістів, фактично запропонувавши редакціям готову програму.
Координаторка проектів Центру прав людини ZMINA Надія Добрянська, яка взяла участь у презентації, наголосила на важливості роботи громадянських журналістів в окупованому Криму. Громадська організація долучилася до верифікації профайлів 10 переслідуваних кримськотатарських громадянських журналістів, історії яких увійшли до альманаху.
«Це ті, хто не захищений журналістським посвідченням, хто став до камер і мікрофонів, коли була знищена професійна журналістика в Криму. Ми маємо доносити історії громадянських журналістів та робити все, щоб вони були почуті. Завдяки цим журналістам світ дізнається про порушення прав людини на півострові», – сказала Надія Добрянська.
Одним із важливих результатів проекту «У фокусі – Крим» стало створення спільноти журналістів, правозахисників та експертів, а також залучення широкого кола журналістів до акцій солідарності із кримськими колегами. Зокрема, великий резонанс мало проведення фотовиставки на підтримку переслідуваних журналістів та приїзд до Києва дружин кримськотатарських громадянських журналістів.
«Альманах містить розповіді колег про їхній особистий досвід висвітлення кримської тематики, про пошук джерел та верифікацію інформації. Унікальний досвід, напрацьований у редакціях, тепер доступний усім колегам», – відзначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Видавцем альманаху «У фокусі – КРИМ» є Національна спілка журналістів України. Видання має 72 повноколірні сторінки, проілюстроване оригінальними фотографіями Олександри Єфименко, Антона Наумлюка, руху «Кримська солідарність», видань «Крим.Реалії» та «Ґрати». Упорядниками альманаху є Микола Семена та Сергій Томіленко. Загальний наклад видання – 1000 примірників. Поширюється НСЖУ та Центром прав людини ZMINA.
Довідково.
Онлайн-курс «У фокусі – КРИМ» виконувала Національна спілка журналістів України за підтримки Європейської федерації журналістів у жовтні – грудні 2021 р. Курс складався з 10 вебінарів, слухачами яких стали понад 1400 студентів-журналістів 26 українських вишів та регіональних журналістів. У рамках проекту відбулося відкриття фотовиставки «Громадянські журналісти важливі!» на підтримку 10 переслідуваних кримськотатарських громадянських журналістів, а також акція солідарності із заарештованим журналістом Радіо Свобода Владиславом Єсипенком.