НСЖУ приєдналася до Заяви українських громадських і журналістських організацій щодо публікації на «Север.Реалии Радио Свобода», яка характеризується як виправдання сексуального насильства під час війни.
Наводимо текст Заяви.
Заява щодо матеріалу російської служби Радіо Свобода, що висвітлює війну в Україні
11 серпня 2023 року на сайті проєкту «Север.Реалии» російської служби Радіо Свобода / Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) був опублікований матеріал російської журналістки Іріни Новак «Предал семью – предаст и родину». Российские военные изменяют женам на фронте».
Матеріал розповідає, як російські військові на тимчасово окупованих територіях України «зраджують» своїм законним дружинам з українками.
Ми, українські жіночі правозахисні та журналістські організації, вкрай обурені риторикою та шкідливими імперськими наративами цього матеріалу.
Зокрема, журналісткою використовуються фрази: «женатые солдаты и офицеры находят время и на отношения с украинками», «”Я думала, он герой, а он герой-любовник”» та інші.
Вказані наративи не тільки зміщують фокус з кровопролитної несправедливої війни, яку продовжила Росія повномасштабним вторгненням в Україну 24 лютого 2022 року, але й виправдовують сексуальне насильство під час конфлікту (СНПК), що є воєнним злочином. Подібні матеріали відбілюють міжнародних злочинців та країну-агресора Росію.
Ми наголошуємо, що будь-які сексуальні дії російських військових стосовно осіб, що живуть на окупованих територіях, не можуть містити згоди та розглядатись як стосунки.
Навіть якщо так видається, і навіть якщо жінки на цих територіях і самі помилково без достатньої поінформованості думають, що вони у стосунках за згодою, – це сексуальне насильство, і це позиція Міжнародного кримінального суду (МКС).
Життя на тимчасово окупованих територіях під контролем озброєної армії – це «середовище примусу». Воно виключає згоду як таку. Про це йдеться у справі МКС Прокурор проти Онгвена та справі Міжнародного трибуналу стосовно колишньої Югославії «Справа проти Драголюба Кунарака, Зорана Вуковіча і Радомира Ковача (Case against Dragoljub Kunarac, Zoran Vuković and Radomir Kovač).
Попри те, що журналістка подала дисклеймер наприкінці матеріалу у якому йдеться про те, що «Российские военные, участвующие в полномасштабном вторжении в Украину, с первых дней обвиняются в сексуализированном насилии в отношении жителей оккупированных территорий», ми вважаємо дисклеймер не змінює загальної спрямованості матеріалу.
Крім того, стаття ілюструється фотографією, яка зображує військового та дівчину, зокрема їх взуття. Це фото не ілюструє жахіття війни, а романтизує її. Таке фото більше підійшло би матеріалу не про «жертву» і «агресора», а про українських військових, які щодня боронять українські землі, поки російська армія ґвалтує наших жінок і дівчат.
Ми закликаємо:
1) Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) невідкладно дати редакційну оцінку цьому матеріалу, визнати його невідповідність етиці та зняти з публікації.
2) Якщо у редакції наявний інститут омбудсмана редакції передати цей кейс на його розгляд. У разі відсутності такого внутрішнього інституту, передати кейс на опрацювання пресрадам відповідно до юрисдикції.
3) Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) не ставати інструментом російської пропаганди та унеможливлювати випадки романтизації й нормалізації зґвалтувань військовими держави-агресора Росії.
Підписали:
Асоціація жінок-юристок України «Юрфем»
ГО «Жінки в медіа»
Громадський Альянс “Політична дія жінок”
Громадське радіо
Національна спілка журналістів України (НСЖУ)
“Перший канал соціальних новин” (м.Луцьк)
Експертний ресурс “Гендер в деталях”
ГО “СЕМА-Україна”
ГО “Український інститут медіа та комунікації”
Комісія з журналістської етики (КЖЕ)
Центр прав людини ZMINA