Підбили підсумки роботи за рік, що минає, запорізькі медійники та журналісти-переселенці, які активно працювали в Центрі журналістської солідарності. До звіту журналісти підійшли креативно. За пропозицією координаторів Наталії Кузьменко та Валентини Манжури вони розповіли про діяльність ЦЖС, дали оцінку спільній праці, внесли пропозиції на наступний рік. Кожен написав про заходи, які запам’яталися найбільше, про нові ідеї щодо підготовки та проведення зустрічей в Клубі редакторів, який діє у Центрі майже три роки. Журналісти відзначали, що, незважаючи на всі труднощі й виклики воєнного часу, всі цього року плідно попрацювали.
– Перше, що запам’яталося серед величезної низки заходів – це зустрічі з колегами-захисниками, завдяки яким ми можемо жити та працювати – Олександрою Давиденко, Германом Дубініним, Олександром Верьовкіним, Сергієм Скібчиком, Володимиром Москаленком, Андрієм Андрієнком, Богданом Василенком та іншими, – вважають Наталія Стіна, Віра Юрик, Едуард Бобровицький та Антоніна Букреєва.
– Дуже корисними були тренінги, які проводили працівники ГУ ДСНС в Запорізькій області та обласної організації Червоного Хреста України, – зазначили Валентина Авєріна, Тамара Борт та Ніна Деркач.
– Дякуємо координаторам ЦЖС за організацію психологічних тренінгів, які проводили спеціалісти Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», – написали Алла Шамрай, Олена Морозова, Світлана Костюк, Пилип Юрик.
– Професійна підготовка була однією з основних тем на заходах в нашому ЦЖС: багато нового та корисного ми дізналися від тренерів з цифрових технологій, фотографування. Цікавими були заняття з викладачами факультетів журналістики двох Запорізьких Національних університетів, – згадують Анатолій Огнев, Григорій Петраков.
– Ми, як журналісти-професіонали, підключалися до навчальних тематичних заходів зі студентами вишів, які постійно брали участь у семінарах, що проводив ЦЖС, – додають Іван Кушніренко, Вікторія Горбатко та Тамара Курочкіна.
Всі заходи Центру журналістської солідарності отримали позитивну оцінку і місцевих медійників, і журналістів-переселенців. Також вони відзначали ще й атмосферу, яка панує тут.
–ЦЖС – це для нас прихисток, коло друзів, животворне місце сили, де народжуються ідеї, звідси беруть початок події, які потім стають відомими по всій Україні!, – впевнена Олена Морозова.
– Центр допомагає жити! Шалена підтримка: моральна, енергетична, професійна, гуманітарна, товариська, культурна. Я не уявляю себе поза Центром!, – каже радіожурналістка із Енергодару Алла Шамрай.
До щирих емоцій додамо лише кілька цифр, які доволі красномовно свідчать про велику роботу Запорізького Центру журналістської солідарності. З початку року проведено 4 медіафоруми, два з них – з підтримки полонених журналістів, 2 онлайн-конференції з колегами з підшефних Одеської та Миколаївської областей, понад 90 онлайн і офлайн тренінгів – професійних, юридичних, психологічних, безпекових та з надання першої допомоги.
У коворкінгу ЦЖС скористалися робочими місцями, технічною та консультативною допомогою понад 160 медійників і більше 60 мали можливість одержати напрокат захисне спорядження, яке надавав Центр на час відряджень на прифронтові території чи в зону бойових дій. Ось далеко неповний перелік сервісів та підтримки медійникам прифронтової Запорізької області, які надає їм Центр журналістської солідарності НСЖУ. Все це допомагає локальним медіа жити і працювати, а журналістам, попри всі труднощі воєнного часу, залишатися в професії.
– Дякуємо нашим зарубіжним партнерам, міжнародним журналістським організаціям – Міжнародній та Європейський Федераціям журналістів за те, що, завдяки їх увазі й підтримці, ми в важку хвилину змогли знайти прихисток, об’єднатися з колегами в одну дружну родину, щоб займатися нашою професійною діяльністю, відродити наші газети і почувати себе потрібними суспільству, і нашим співгромадянам, які зараз борються з ворогом! – говорить Тамара Борт, кореспондентка релокованої газети «Голос Гуляйпілля».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова, Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової