Про відкритість Міністерства цифрової трансформації України до спілкування, увагу його спеціалістів до проблем ЗМІ і важливість такої взаємодії говорить голова НСЖУ Сергій Томіленко. Зокрема під час Всеукраїнської наради керівників регіональних (місцевих) ТРК, яку провела Спілка журналістів наприкінці травня, він зазначив:
– Про увагу Мінцифри до ЗМІ засвідчує створення освітніх серіалів з цифрових навичок для журналістів та редакцій, підтримані на рівні Президента України плани будівництва вітчизняних мультиплексів, що веде до розширення медіаприсутності. Ми вивчаємо закордонний досвід і бачимо, що в передових країнах уже відмовляються від традиційної моделі регулювання ЗМІ, а передають сферу медіа у відання Міністерств цифрової трансформації. Напевно, вже на часі розглядати схожі зміни і в Україні, коли Мінцифра могло би стати ефективним куратором медіа галузі.
***
Представники Мінцифри не вперше беруть участь в нарадах, організованих НСЖУ. У Всеукраїнській нараді регіональних та місцевих ТРК узяла участь і виступила заступник міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія ІОНАН. Вона поділилася думками і проінформувала, що вже сьогодні робиться для вирішення проблем українських традиційних медіа.
Далі – пряма мова.
ХОЧЕШ ВИЖИТИ – ДІДЖИТАЛІЗУЙСЯ!
Дослідження показують, що приблизно дві третини видавців місцевих газет усвідомлюють, що не можна обмежуватися розвитком лише друкованих версій. І тут виникає запитання: чому тільки дві третини? На мою думку, абсолютно кожен власник медіа або журналіст має усвідомлювати необхідність розбудови медіа на цифрових платформах – мати свій сайт, сторінки в соціальних мережах, має бути представленим в ютубі, проводити он-лайн-трансляції тощо.
І йдеться вже не про те, що хочу або не хочу, а йдеться про те, що це потрібно. Бо це вимога часу, вимога цифрової економіки та цифрового суспільства. Практично цифрова трансформація – це червона лінія, що проходить через абсолютно всі сфери нашого життя – і особистого, і професійного. Тож, якщо хочеш вижити, маєш діджиталізуватися.
Завдяки цифровим інструментам традиційні медіа можуть вийти на якісно новий рівень значущості та впливу. Але дуже важливо, щоб це не було якесь формальне використання цифрових рішень. Важливо, щоб місцеві ЗМІ підходили до цього питання, керуючись ефективністю і результативністю, враховуючи міжнародний досвід.
Я розумію що є багато викликів. Потрібні грошові ресурси на впровадження цифрових технологій, необхідно мати цифрові знання та навички. Але реально ніякого іншого шляху немає: журналістам дуже потрібно опановувати нові формати, щоб створювати якісний контент і залишатися на одній хвилі з аудиторією.
ОСВІТНІ ПРОЄКТИ ВІД МІНЦИФРИ. ЯК ДІЄ «ДІЯ».
Ми займаємося цифровою трансформацією, і наш основний фокус знаходиться в площині чотирьох основних цілей: зробити доступними он-лайн 100 процентів публічних послуг, до 2024 року 95 відсотків України покрити доступом до інтернету, навчити шість мільйонів українців цифрової грамотності, активно розвивати IT-індустрію.
Поки що у нас окремого фокусу на розвиток ЗМІ немає, але, разом з тим, завдяки деяким з існуючих наших проєктів ми активно сприяємо трансформації медіа. Наприклад, активно реалізовуємо освітні проекти, спрямовані на підвищення рівня цифрової грамотності журналістів регіональних ЗМІ.
Так, наприкінці березня для журналістів регіональних медіа ми провели спільний з НСЖУ он-лайн тренінг з відео виробництва. Його провів журналіст, відеомейкер інтернет-видання «Українська правда» Назарій Мазалюк.
Також нещодавно на порталі «Дія. Цифрова освіта» (https://osvita.diia.gov.ua), де розміщено 55 різних освітніх серіалів, ми запустили серіали під назвою «Цифрова журналістика». Серіал – сім коротких (тривалістю до 12 хвилин кожна) серій – є безкоштовним, і, думаю, він допоможе журналістам опанувати нові цифрові інструменти.
Серіал охоплює такі питання, як – навіщо потрібна журналістика, робота з новинами, традиційні жанри журналістики, нові форми журналістики, соціальні мережі, цифрові інструменти, принципи медіа грамотності і фактчекінгу, хто такий журналіст, кодекс етики та багато іншого.
Досвідченому журналістові може здатися, що якісь теми звучать, як базові речі. Але насправді є не зайвим перевіряти себе, адже журналістика не стоїть на місці і особливо – з розвитком цифрових технологій. Упевнена, що кожен зможе знайти в цьому серіалі щось цікаве для себе.
Сьогодні можемо віднести ЗМІ до малого, а інколи й до середнього бізнесу. І тут у пригоді стане проект «Дія. Бізнес» (https://business.diia.gov.ua ), що сприяє розвитку малого і середнього підприємництва.
У першому розділі на цій он-лайн платформі є можливість отримати більше ніж 60 різних консультацій на теми, що можуть бути цікавими і редакціям ЗМІ, починаючи від маркетингу, продажу, діджитал маркетингу (як збільшити, наприклад, трафік), дізнатися більше про фандрейзинг. Також тут можна дізнатися про те, які існують гранти і як краще заповнювати заявки на грант, як шукати інвестора тощо. Всі ці консультації є абсолютно безкоштовними.
Друга частина проекту «Дія. Бізнес» – центри підтримки підприємств, які відкриваються в кожному місті. І в цих центрах так само можна отримати безкоштовні консультації або відвідувати освітні події, які можуть бути цікаві журналістам для професійного розвитку.
Ми з величезною повагою ставимося до роботи журналіста, до роботи кожного ЗМІ. Ви – четверта влада, і ви дійсно впливаєте на процеси у вашому регіоні і в усій країні. Дуже хотілось би, щоб ви максимально використовували цифрові технології і тим самим максимально допомогти собі відкривати все нові й нові горизонти.
А ми завжди відкриті до співпраці, будемо намагатися робити більше ініціатив для місцевих медіа. Готові підтримувати абсолютно всі хороші ідеї та ініціативи.