2020 рік увійде в історію як рік безпрецедентної глобальної кризи спричиненої пандемією, а також як рік поновлення практики вбивств журналістів та співробітників засобів масової інформації у всьому світі. Експерти Міжнародної Федерації Журналістів (МФЖ) зафіксували 60 випадків вбивств журналістів у світі. Для порівняння у 2019 році цей жахливий показник складав 49 випадків. Про це повідомляється на офіційному сайті МФЖ.
У Федерації констатують той факт, що нинішні показники відповідають показникам середини 90-х та середини 2000-х років. Однак, в той час, такі цифри визначалися як пікові та вважалися «масовою загибеллю».
Станом на 31 грудня 2020 року МФЖ відносить Азіатсько-Тихоокеанський регіон до найнебезпечніших – там було зафіксовано 27 вбивств, Слідом йде Латинська Америка (17 вбивств), Близький Схід та арабський світ (8), Африка (6).
В Європі Міжнародна Федерація Журналістів у партнерстві з Європейською Федерацією Журналістів зафіксували два випадки:
– 23 квітня пакистанського журналіста у вигнанні, головного редактора інтернет-журналу «Balochistan Times» Саджида Хуссейна Балоха знайшли мертвим поблизу шведського міста Уппсала. Його тіло дістали з річки Фіріс.
– 2 жовтня у Нижньому Новгороді (Росія) головний редактор «Koza Press» Ірина Славіна померла внаслідок акту самоспалення через день після поліцейських обшуків у її помешканні.
Якщо дивитися рейтинг за країнами, то у 2020 році Мексика вже вчетверте очолює список із 14 вбивствами. Далі йдуть Індія (8 вбивств), Афганістан (7), Пакистан (7), Філіппіни (4), Сирія (4).
«На жаль, наша статистика за останні 30 років дає зрозуміти, що нема підстав заспокоюватися. Навпаки, необхідно терміново подвоювати наші зусилля для посилення захисту журналістів та створення безпечних умов роботи в журналістиці», – зазначає генеральний секретар Міжнародної Федерації Журналістів Ентоні Беланжер.