Продовжуємо публікувати історії наших колег, які через повномасштабне вторгнення росії в Україну вимушено замешкали на Прикарпатті й тісно співпрацювали з Івано-Франківським Центром журналістської солідарності НСЖУ. Дехто з ВПО-журналістів згодом повернувся додому чи переїхав в інше місто, однак дотепер підтримує тісні зв’язки з працівниками Центру. Серед них – журналістка Аліна Кравченко й оператор Олексій Рохман, які до повномасштабної війни працювали в ТРК «Донбас онлайн» у Сєверодонецьку. Також вони свого часу працювали у проєкті НСЖУ «Журналісти важливі. Історії життя та роботи в умовах війни».
Телевізійники згадують, що обстріли в їхньому місті почалися дещо раніше. До повномасштабного вторгнення вони ще працювали, фіксували обстріли, а 24 лютого стало зрозуміло – на роботу ніхто не йде. Міський транспорт не курсував, а вказівок від керівництва не було жодних. Почалась інформаційна блокада. Єдиним джерелом інформації був ТБ-марафон і телеграм-канали.
Аліна Кравченко й Олексій Рохман до останнього сподівалися, що обстріли закінчаться і з міста виїжджати не доведеться. Залишалися в Сєверодонецьку ще майже місяць, та все ж, зрештою, вирішили евакуюватись. Тимчасовий прихисток знайшли в Івано-Франківську наприкінці березня 2022-го. А з початку квітня, коли було створено Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ, вони тісно співпрацювали з ним, брали участь у багатьох заходах, які проводив Центр.
В Івано-Франківську наші колеги із Сєверодонецька понад півроку продовжували працювати у журналістиці, а в жовтні 2022-го розпочали роботу в проєкті «Журналісти важливі. Історії життя та роботи в умовах війни», який тоді реалізовувала Національна спілка журналістів України за підтримки шведської правозахисної організації Civil Rights Defenders. У межах проєкту Аліна Кравченко й Олексій Рохман розповідали про те, як вплинула війна на роботу колег. Вони підготували 19 матеріалів у різних форматах, а в проєкті «Журналісти важливі. Історії життя та роботи в умовах війни» – загалом понад сто текстових та відеоісторій.
На початку 2023-го Аліна Кравченко й Олексій Рохман переїхали у Львів, оскільки їх запросили на роботу в тамтешнє регіональне відділення Товариства Червоного Хреста.
Тепер сєверодонецькі медійники в Києві. Аліна працює в Національному комітеті Товариства Червоного Хреста України. Допомагає розвивати місцеві організації, а також здійснює тренерську діяльність у цьому напрямі. Олексій продовжує роботу відеографа, показуючи за допомогою відеокамери життя незламних українців.
– Тепер ми з Олексієм живемо в Києві. Я маю цікаву роботу, Олексій також займається улюбленою справою, – розповідає Аліна Кравченко, – однак часто згадуємо Івано-Франківськ, тамтешній Центр журналістської солідарності та його координаторку Вікторію Плахту, яка неабияк підтримали нас після приїзду на Прикарпаття, долучала до різних заходів. Зрештою, саме на зустрічі в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності ми познайомилися з головою НСЖУ Сергієм Томіленком, який згодом запропонував нашій знімальній групі попрацювати в проєкті «Журналісти важливі. Історії життя та роботи в умовах війни».
За словами Аліни, працювати в цьому проєкті було цікаво, оскільки розуміли його важливість, і водночас важко, адже кожна історія про вимушено переселених колег неабияк зачепила їхню знімальну команду, кожну історію вони пропустили крізь себе.
– Де б ми з Олексієм не були, куди б нас доля не закинула, Івано-Франківськ назавжди залишиться в наших серцях, – зазначила Аліна Кравченко.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Вікторія Стрільчук