Українська місцева преса, яка й до війни ледве виживала в конкуренції з інтернет-виданнями і соціальними мережами, сьогодні опинилася на межі знищення. Цьому сприяє критична ситуація з поштовою доставкою газет.
Про це йшлося під час конструктивного діалогу про виклики, які доводиться долати українським медіа у час війни з росією, який відбувся у Коломиї на Івано-Франківщині у містечку майстрів Національного музею Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського. Голова НСЖУ Сергій Томіленко, секретариня НСЖУ-відповідальна секретариня Івано-Франківської обласної організації НСЖУ, координаторка Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта, депутатка Івано-Франківської обласної ради Орися Книшук, очільники Чернівецької і Коломийської журналістських спільнот Володимир Бобер і Валентина Близнюк, перша заступниця голови Коломийської РДА Любов Михайлишин, коломийські журналісти, представники громадськості обговорювали проблеми, пов’язані з майбутнім українських друкованих медіа.
…Наче вчора у редакції газети «Вільний голос» полемізували щодо реформування ЗМІ, роздержавлення і перспектив української журналістики редактори газет Прикарпаття й очільник НСЖУ Сергій Томіленко. Хто б міг тоді подумати, що через сім років, у час повномасштабного вторгнення рашистів, доведеться обговорювати питання, пов’язані з економічною стійкістю локальних медіа, можливостями виживання й трансформації ЗМІ в умовах російсько-української війни.
У цифровому світі друкованим медіа нелегко утримуватися в інформаційному просторі. Але для низки аудиторій друкована преса, як і раніше, залишається головним джерелом місцевої інформації.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко наголосив на важливості підтримки локальних медіа, зокрема – друкованої преси. Він розповів про підтримку, яку надає НСЖУ редакціям на прифронтових і деокупованих територіях, про дієву мережу Центрів журналістської солідарності, які стали надійним плечем для колег-переселенців, показав газети, які виходять у світ завдяки допомозі НСЖУ.
– Від початку повномасштабного російського вторгнення НСЖУ намагається максимально підтримувати колег, що працюють у місцевих газетах, і шукає для них можливості підтримки з боку міжнародних фінансових донорів. Це важливо для розвитку українського інформаційного простору, адже саме місцеві видання мають серед людей найбільшу довіру, — підкреслив Сергій Томіленко.
Валентина Близнюк, редакторка єдиної в Коломиї інформаційної газети «Вільний голос», зазначила, що всупереч усім нинішнім негараздам, завдяки налагодженій редакцією логістиці, коломийську газету читають на передовій, у прихистках для переселенців, у військовому госпіталі, волонтерському центрі, видання зберігається в Національних бібліотеках імені Вернадського, імені Ярослава Мудрого. У газетних публікаціях фіксується новітня історія України. Місцева газета «Вільний голос» гідно тримає інформаційну планку, прагне зафіксувати усі найважливіші події, аби ніхто ніколи більше не смів переписувати українську історію. Редакція робить усе можливе, щоб Україна не тільки перемогла у цій війні, а й вийшла з неї з тими демократичними цінностями, які ми всі зараз відстоюємо, кожен на своєму фронті.
На жаль, усі зусилля редакції зводяться нанівець руйнацією системи доставки газети внаслідок реформування «Укрпошти» і переходу на пересувні відділення зв’язку. Тому й почастішали скарги читачів. Газету не доставляють вчасно, або взагалі не доставляють. За улюбленою газетою передплатникам доводиться йти по кілька кілометрів до центру села, де зупиняється поштовий автомобіль, а це не всім старшим людям під силу. Отож ключовою загрозою для єдиної у краї друкованої інформаційної газети «Вільний голос» є не нові технології чи цифровізація, а елементарна неякісна поштова доставка…
Депутатка обласної ради Орися Книшук, яка сама читає місцеву газету, як меценат передплачує видання для інших краян, зазначила:
– Проблеми з доставкою преси «Укрпоштою» відчуваються давно. У найкращому випадку, пошта приносила всі чотири номери раз на місяць. Таких випадків, скарг від людей – безліч. Тому й ініціювали звернення від Івано-Франківської обласної ради до керівництва країни щодо врегулювання критичної ситуації з недоступом українців до поштової доставки газет через масове закриття відділень «Укрпошти» і звільнень листонош. Важливо дбати про стійкість не лише національного мовлення, а й локальних медіа…
– Якщо ми втратимо єдину в Коломиї інформаційну газету, то буде ганьба нам усім. Сам читаю «Вільний голос» з першої до останньої сторінки, відзначаю якісний контент. Газета робить великий внесок у національно-патріотичне виховання. Впевнений, настане час, коли за такими газетами, як «Вільний голос», писатимуть українську історію, – наголосив директор Коломийського фахового педагогічного коледжу, член НСЖУ Валерій Ковтун.
Про волонтерські вояжі на передову натхненно розповіла членкиня НСЖУ Ольга Гарасим’юк із Косівщини. Вона пообіцяла відкрити власну газету після перемоги.
Своїми думками щодо проблем місцевих медіа і шляхів їх подолання поділилися гість із Чернівців Володимир Бобер, редакторка снятинської газети «Захід» Ганна Скоропанюк, Любов Михайлишин.
Подяки за працю отримали журналісти Валентина Близнюк і Наталія Сандецька.
Сергій Томіленко нагородив Валентину Близнюк Почесною грамотою секретаріату Національної спілки журналістів України за вагомий внесок у розвиток української журналістики й активну участь у житті Івано-Франківської обласної спілки журналістів. Найбільшим сюрпризом став подарунок від НСЖУ – принтер для «Вільного голосу», допомога від польських колег.
Підтримка Спілки відчувається в усьому. Навіть у тому, що таку актуальну проблему для локальних медіа обговорюють на місцях.
Ще одним приємним моментом зустрічі стало поповнення у Коломийській організації НСЖУ: до лав Спілки приєдналися генеральна директорка Національного музею Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського, заслужена працівниця культури України Ярослава Ткачук і завідувачка Музею писанкового розпису Оксана Ясінська. Журналістські квитки новим спілчанам вручив Сергій Томіленко.
Також очільник НСЖУ зустрівся з редакційними колективами газети «Верховинські вісті» й радіо «Гуцульська столиця» 107,4 FM (Верховина), «Гуцульський край» (Косів), побував у Ворохтянській територіальній громаді, яку очолює секретар обласної спілки журналістів Олег Дзем’юк. Відбулися також зустрічі в ТРК «РАІ», ОТБ «Галичина», видавництві «Нова Зоря» і радіо «Дзвони» в Івано-Франківську.
Маємо пам’ятати усі: занепад, руйнація, скорочення українських видань пробивають інформаційну броню держави. Не забуваймо, що «огонь в одежі слова», за висловом Івана Франка, може принести не менше користі протидії військовій агресії та перемозі, аніж сила зброї та вправність військових.
Заходи проводяться Національною спілкою журналістів України в Івано-Франківській області 17-20 серпня (окрім центру регіону, також у Коломиї, Верховині, Косові, Ворохті, Яремчі) – за ініціативи Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську та за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle і Міжнародної громадської організації «Інститут регіональної преси та інформації» (IRMI, Україна) в межах проєкту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity. Раніше міжрегіональні наради з економічної стійкості місцевих ЗМІ НСЖУ провела у Львові, Харкові та Києві. Окрім того, Fondation Hirondelle та IRMI реалізують проєкт інституційної підтримки редакцій українських медіа на сході, півночі та півдні нашої країни з акцентом на локальну пресу – відкрито 10-місячну донорську програму для 18 ЗМІ.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Близнюк