У Швейцарії журналісти стикаються із геть відмінними від України викликами, а отже країна має власні процеси та механізми підтримки медійників
Про це розповів старший радник з політики міжнародних відносин у Федеральному офісі зв’язку Швейцарії та координатор кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення», спрямованої на захист безпеки медійників, Андрін Айхін, вітаючи учасників кампанії під час її офіційного відкриття в Україні.
– У 2022-му році ми створили онлайн-сервіс для журналістів, аби надати їм можливість поділитися проблемами і труднощами під час роботи, – зазначив Андрін Айхін. – Після цього провели з ними чимало круглих столів та, відповідно, оцінили конкретні деталі, пов’язані з безпекою. Завдяки такому алгоритмові ми чітко зрозуміли, що маємо створити окрему раду – комітет для впровадження кампанії безпеки журналістів, яка б розробляла національний план дій і могла б оцінювати їхню ефективність на практиці.
Працювати з такою радою у Швейцарії почали з лютого 2022-го року і на сьогодні вона активно функціонує. Андрін Айхін зазначає, що наразі колектив комітету складається з 11 людей, котрі представляють різні сектори: видавці, представники спілок журналістів та освітніх закладів, що навчають майбутніх медійників. Окрім того, є представники з громадянського сектору та експертна організація із захисту свободи слова «Репортери без кордонів».
– Така рада постає важливим органом реагування та впровадження національного плану дій, – зазначає пан Айхін. – Деякі з її складових забезпечуються конкретними державними інституціями: скажімо, є вебсайт, через який журналісти можуть повідомити про ризики у своїй роботі, а ми, відповідно, вирішуватимемо, як їх усунути. До того ж у Швейцарії є три види прескарт, тож інколи журналістам дуже складно зрозуміти, яка саме дає право на доступ до об’єкту. Ми отримали запит і зараз проводимо роботу зі стандартизації цих дозволів.
За словами Андріна Айхіна, швейцарський комітет регулярно оцінює процеси підзвітності журналістів, розмірковує, як забезпечити прозорість і вже розробляє план подальших дій. Комітет щорічно зустрічається зі своїми членами й переглядає процес впровадження тих чи тих рішень. Окрім того, проводить нерегулярні позачергові зустрічі.
– Приміром, нещодавно ми зустрілися, аби презентувати нове дослідження небезпек, із якими стикаються журналісти у своїй роботі, і провели аналіз відповідної методології. Крім того, створили кілька додаткових рад, щоб учасники мали змогу розподілятися на кожну зустріч окремо і правильно подавати цю роботу. Під час консультації щодо проєкту ми розсилаємо відповідну інформацію різним членам нашої платформи, де питаємо про пріоритети того, що слід вирішити, – розповів пан Айхін. – Маємо за честь працювати з вами у рамках нової кампанії! Будемо раді співпраці й хочемо дізнатися про ваш досвід!
Як повідомлялося, з 9 квітня в Україні почав функціонувати координаційний комітет кампанії «Журналісти мають значення», утворений Міністерством культури та інформаційної політики України спільно з парламентським комітетом з питань свободи слова та Радою Європи.
До презентації української кампанії доєдналися понад 80 українських та міжнародних учасників: як особисто, так і в онлайні. Серед них – журналісти-розслідувачі, правозахисники, активісти, воєнні репортери та міжнародні експерти. Зокрема, участь в заходах взяли голова НСЖУ Сергій Томіленко та перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Валерія Мусхаріна, інформаційна служба НСЖУ
Фото Мінкульту