Тренінг, метою якого було підвищення рівня цифрових навичок і навчання користуватися в журналістській діяльності мобільними інструментами, проводили журналіст і телевізійний редактор із Австралії Іво Бурум і репортер із Норвегії Гейр Рууд. Участь у заході взяли журналісти друкованих, онлайн-видань області та ті, хто виїхав на Львівщину з окупованих територій, студенти та викладачки факультетів журналістики вишів Львівської і сусідніх областей.
Що таке лінійна сюжетна структура, які мобільні застосунки для відеозйомки та монтажу, анімації та графіки (платні й безкоштовні) найкраще використовувати в журналістській діяльності – всі ці питання стали темами воркшопу («майстерні») журналістів-тренерів. Окрему увагу було зосереджено на технічному аспекті відеозйомки, зокрема – які мікрофони в яких випадках краще використовувати, як правильно тримати смартфон і виставляти кадр, використовувати природне і додаткове джерело освітлення, яка має бути відстань до спікера для якості зображення і звуку тощо.
«Вивчіть свої камери і лише після того купуйте додаткове обладнання, аби ви не опинилися перед проблемою, що придбана річ вам не підходить», – зауважив Іво Бурум.
Учасники й учасниці здобували практичні навички зйомки, використовуючи «правило п’яти» (загальний план, крупний кадр, широкий кадр, зйомка з-за плеча, деталізація результату роботи), ефекти віддалення та наближення, а також монтажу коротких відео в мобільному застосунку.
«Від того, яку рамкову конструкцію ви оберете, який кут, буде залежати, яку емоцію, який зміст ви передасте. Мобільний телефон – це потужний інструмент у ваших руках. Можливо, колись хтось із вас зробить велике відео, яке змінить світ, але до нього ведуть маленькі кроки», – наголосив Іво Бурум.
У підсумку тренінгу 2 учасницям, чиї роботи колеги назвали найкращими, отримали від тренерів подарунки – комплекти для мобільної відеозйомки. Ними стали студентка Української академії друкарства Анастасія Веремчук і медіаюристка, блогерка Офісу підтримки родин військовослужбовців при Львівській ОВА Властимира Шкрибало.
«Мені дуже сподобалося, що була теорія і практика, багато корисних рекомендацій, що можна було поспілкуватися з людьми такого рівня. Для мене це – велике зростання. Приз став несподіванкою, бо не все виходило, але в останній момент зібралася і змонтувала відео», – зазначила Анастасія Веремчук.
«Невимушена атмосфера, сучасна затишна локація і, звичайно, суперпрофесійний досвідчений викладач Іво Бурум – все це зробило успіх тренінгу практично гарантованим. Самостійно зняти, відредагувати і змонтувати відео за допомогою лише смартфону – це дійсно круто. Не маю жодного сумніву, що отримані на воркшопі знання та навички обов’язково використовуватиму», – поділився враженнями керівник сайту «i24.com.ua» Андрій Волошин (Маріуполь).
«Журналістика – одна з професій, яка вимагає постійного руху вперед, відтак – нових знань і навичок. Журналіст, котрий може працювати з будь-якої точки світу, оперативно передаючи інформацію в редакцію, завжди буде затребуваним – ці слова австралійського журналіста Іво Бурума дуже мені заімпонували і ще раз підтвердили моє розуміння професійності журналістів сьогодні. Цифрові технології надають нам інструменти, з допомогою яких можемо оперативніше і якісніше збирати, опрацьовувати, створювати і передавати наші журналістські матеріали. Я вперше створювала відеосюжет у смартфоні. Мені сподобалось», – поділилася своїми враженнями відповідальна редакторка відділу інформації ТРК «Броди» Наталія Кутняк.
«Це дуже пізнавальний і потрібний тренінг. Особливо для тих, хто працює переважно зі словом, – у друкованих ЗМІ, – вважає головний редактор львівського видання «Новини Прибужжя» Андрій Дікальчук. – Далеко не всі журналісти розуміють, наскільки змінилися підходи до подачі інформації – люди хочуть отримувати її оперативно. Вона має бути концентрованою, тримати аудиторію. А для цього і потрібні короткі ролики у соцмережі».
Воркшоп із мобільної журналістики відбудеться також у Чернівцях, Івано-Франківську і Києві. Співорганізаторами тренінгів є Національна спілка журналістів України та мережа Центрів журналістської солідарності.
Організатори воркшопу – Національна спілка журналістів України та мережа Центрів журналістської солідарності за сприяння Норвезької спілки журналістів та МЗС Норвегії.