Лондонський Фонд «Справедливість для журналістів» оголосив переможців у програмі грантової підтримки для журналістів-розслідувачів на 2022 рік. Як повідомляє офіційний сайт Фонду, між 14 переможцями буде розділено бюджет у розмірі 465 тисяч доларів США на реалізацію проєктів за чотирма пріоритетними напрямами цього року:
1. Документування й розслідування насильства та жорстокого поводження щодо працівників українських ЗМІ та/або розробка методів підвищення безпеки журналістів;
2. Документування й розслідування злочинів проти російських незалежних журналістів;
3. Подальше зміцнення нашої успішної кампанії проти SLAPP (стратегічні позови проти громадськості);
4. Розслідування злочинів проти ЗМІ, їхніх джерел та інформаторів, у тому числі атак у кіберпросторі.
Фонд «Справедливість для журналістів» забезпечить повне або часткове фінансування заявок від ЗМІ, неурядових організацій та фрілансерів на наступні теми:
1. Українські медіапрацівники:
* Безпека та екстрена допомога журналістам в Україні;
* Платформа для медіапрацівників на окупованих територіях;
* Документування воєнних злочинів проти професійних і громадянських журналістів в Україні.
2. Незалежні журналісти з Росії:
* Документальний фільм про знищення свободи слова в Росії;
* Розслідування порушень прав людини щодо журналістів, які зазнали нападу у зв’язку з їхньою професійною діяльністю, а також їхніх джерел та інформаторів.
3. Ініціативи й заходи, що сприяють реалізації програми боротьби зі SLAPPs (стратегічні позови проти участі громадськості) у Великій Британії, Європі та в усьому світі:
* Друга анти-SLAPP конференція в Лондоні в межах проєкту Unsafe for Scrutiny;
* Анти-SLAPP конференція в Ірландії: Don’t SLAPP the Messenger: припинення судових позовів проти журналістів у Європі та Великій Британії;
* Розробка проєкту законодавства щодо боротьби зі SLAPPs;
* Анти-SLAPP конференція у Брюсселі;
* Розслідування щодо діяльності юристів і фахівців зі зв’язків з громадськістю, які стоять за SLAPP-позовами у Великій Британії.
4. Розслідування кібератак, стеження та цифрових загроз щодо медіапрацівників у країнах Близького Сходу, Балкан, Латинської Америки та Африки:
* Злом: як стеження, гоніння та шантаж стали частиною життя журналісток в арабських країнах;
* Документування таємного стеження в Південно-Східній і Центральній Європі;
* Стеження за пресою: очі та вуха держави проти свободи слова у Колумбії;
* Безпека журналістів у Західній Африці.
Фонд «Справедливість для журналістів» наголошує на тому, шо процес опрацювання та відбору заявок відбувався із залученням членів Експертної та Опікунської рад.
Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України є партнером Фонду «Справедливість для журналістів» (Лондон) з моніторингу в Україні атак проти медіапрацівників «Мапа Медіаризиків». Також за ініціативи НСЖУ фінансувалася правова допомога родині Павла Шеремета.
У листопаді 2021 року для українських журналістів Фондом «Справедливість для журналістів» та НСЖУ було організовано міжнародний семінар «Робота журналістів у гарячих точках. Безпека розслідувачів» за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. Цей вебінар за участі директора Фонду “Справедливість для журналістів” Марії Орджонікідзе та відомої журналістки Соні Вінтерберг, яка наразі мешкає у Канаді, став однією з наймасовіших навчальних подій НСЖУ 2021 року.