Журналіст латиського видання «Zemgale Zinas» («Земгальські новини», м. Єлгава) Гайтіс Грутупс, який спільно з іншими волонтерами привіз в Україну чергову партію автомобілів для ЗСУ, відвідав у Івано-Франківську Центр журналістської солідарності. Пан Грутупс зацікавився роботою центру і вважає, що таких фундацій слід відкривати якомога більше.
В Івано-Франківськ медійник приїхав із волонтерами благодійної організації «Agendum» із Риги, які впродовж двох місяців здійснили 37 поїздок в Україну та перевезли понад 450 автівок для Збройних сил.
– Цього разу привезли сім авто, – розповів латвійський журналіст. – Машини в досить хорошому стані. Їх передали на кордоні військовим, і зараз вони, напевно, вже на фронті. Я ж маю підготувати матеріал про теперішнє життя Івано-Франківська – міста-побратима Єлгави. Відвідав декілька волонтерських центрів, мав розмови з внутрішньо переміщеними особами. Особливо зацікавила робота Центру журналістської солідарності, напрями його діяльності справді дуже важливі сьогодні для колег-медійників. Гадаю, такі центри доцільно відкривати й в інших містах України. Завдяки Івано-франківському центру поспілкувався з головою Донецької обласної організації НСЖУ, редакторкою з Маріуполя Оленою Калайтан, яка зареєстрована в центрі, саме з нього починалася її адаптація в цьому місті.
Координаторка центру Вікторія Плахта розповіла латвійському колезі, що вдалося зробити для працівників ЗМІ, які через воєнні дії вимушено замешкали на Івано-Франківщині. Вона наголосила, що в центрі для вимушено переселених журналістів створено належні умови для роботи онлайн: є ноутбуки, інтернет, мобільний телефон, інша техніка. Тут з ними працює психолог, проводилися тренінг із домедичної допомоги, інші заходи. Центр клопочеться про надання переселенцям фінансової підтримки, продуктових наборів тощо.
– Ми опікуємося не тільки вимушено переселеними особами, але й колегами з прифронтових територій, а також тими, хто висвітлює бойові дії чи їхні наслідки, – зазначила Вікторія Плахта. – Майже тридцятьом надіслали захисні комплекти, відео- й аудіоапаратуру, павербанки, кільком надали аптечки тактичної дії.
Тижнева газета «Zemgale Zinas», де працює Гайтіс Грутупс, – єдина в Єлгаві має свою інтернет-версію. Виходить за кошти передплатників. Час до часу є фінансування від Європейського Союзу на висвітлення певних тем. Тема України є «зеленою», але поїздку в Івано-Франківськ медійник ініціював із власного бажання.
Латвійський журналіст розповів, що в його рідній Єлгаві працюють прихистки для українців.
– Нещодавно приїхав дитячий танцювальний ансамбль із Харкова на виступ, – повідомив пан Грутупс, – і вже три тижні діти живуть у нас. Батьки їм кажуть не повертатися, бо тут безпечніше. За кілька днів перебування в Івано-Франківську я відчув на собі напруження від війни, та водночас відчув силу волонтерського руху і єдності українців.