Методична та фінансова допомога, захисне обладнання та аптечки, технічне оснащення для поліпшення умов роботи українських журналістів – ці та інші напрямки підтримки Національна спілка журналістів реалізує спільно з міжнародними партнерами.
З першого дня війни Національна спілка журналістів України перейшла у посилений режим роботи.
Одразу після початку активний бойових дій низка міжнародних партнерів НСЖУ висловили свою готовність до підтримки:
- Міжнародна та Європейська федерації журналістів
Запуск Спеціалізованого безпекового фонду зі збору пожертв для українських журналістів. Постійна інформаційна та методична підтримка. Оперативне реагування на факти порушення прав журналістів в Україні.
24 лютого 2022 року, Міжнародна Федерація Журналістів у співпраці з провідною тренінговою безпековою організацією «Cadre» першими розробили оперативні поради для українських журналістів, які Спілка адаптувала на українську мову.
Станом на 5 квітня за рахунок коштів, виділених із Спеціального безпекового фонду екстрену фінансову допомогу надали для 21 журналіста, які були вимушені евакуюватися із регіонів проведення активних бойових дій.
Додатково, на територію України вже було доставлено 9 бронежилетів та 10 шоломів, які передані українським медійникам від Міжнародної та Європейської федерації журналістів через французьких колег. Це спорядження вже отримали фронтові фотокореспонденти та кореспонденти, які працюють над створенням контенту для єдиного ТВ марафону.
- Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (UNESCO)
ЮНЕСКО оголосила про нові надзвичайні заходи для захисту журналістів в Україні, щоб допомогти українським журналістським спілкам продовжувати свою роботу та підтримати вільне поширення інформації про війну.
Організація вже запустила процес поставки початкової партії 125 комплектів засобів індивідуального захисту. Також напрацьовується можливість проведення тренінгів з роботи у ворожому середовищі.
- Free Press Unlimited (Нідерланди)
За сприяння громадської організації Free Press Unlimited надана цільова матеріальна допомога у розмірі 15 000 грн для 28 журналістів із регіонів, де ведуться активні бойові дії.
- Gazeta Wyborcza Foundation та медіакомпанія «Agora» (Польща) спільно з «Bonnier News» (Швеція)
Польські колеги у перші днів війни екстрено змогли організувати поставку перших 5 комплектів засобів індивідуального захисту. Ці бронежилети вже видані у тимчасове безкоштовне користування медіапрацівникам, які висвітлюють події на Харківщині, Київщині та Житомирщині.
Враховуючи гострі потреби українських медійників, польські журналісти за сприяння шведських партнерів додатково доставили в Україну 13 бронежилетів, 99 сигнальних жилетів «Преса», 6 камер, 5 фотоапаратів, 4 штативи, 8 комплектів аудіо обладнання, 12 павербанків, 3 павербанки з сонячною батарею, 1 лампа з підставкою, 1 навушники та 1 дрон.
За сприяння Івано-Франківської обласної організації НСЖУ відбувається збір та опрацювання заявок на розподіл гуманітарної допомоги. Відповідне оголошення було оперативно розміщене на Телеграм-каналі Спілки.
Також, було профінансовано виготовлення ще 100 сигнальних жилетів «Преса» на території України завдяки допомозі Одеської обласної організації НСЖУ. Їх поширюють серед журналістів Одещини, Дніпропетровщини, Запоріжжя та Київщини.
- Спілка журналістів афінських щоденних газет спільно з Об’єднаною організацією субсидіарного страхування та охорони здоров’я журналістів (EDOEAP), Грецькою федерацією профспілок журналістських спілок (PFJU) (Греція)
Отримана та поширена по регіонах гуманітарна допомога від грецьких журналістських спільнот.
Грецькі колеги, на чолі з президенткою Спілки журналістів афінських щоденних газет Марією Антоніаду, персонально доставили товари, які стануть у нагоді журналістам, що працюють у регіонах активних бойових дій або були вимушені переселитися: спеціалізовані медичні аптечки (80 шт.), спальні мішки (20 шт.), ноутбуки (10 шт.), системні блоки (3 шт.), мобільні телефони (7 шт.), екшн-камери (2 шт.), портативні зарядні пристрої (30 шт.), наплічники, медичні маски, ліки та продукти харчування довготривалого зберігання.
За сприяння Львівської обласної організації НСЖУ допомогу розіслали по осередках Спілки, які знаходяться у найбільш гарячих регіонах або активно працюють із евакуйованими колегами.
- Репортери без кордонів (Reporters without Borders)
Адаптація спеціалізованого посібника з безпеки для журналістів (Safety Guide for Journalists) у співпраці з Національною спілкою журналістів України. Вже найближчим часом це видання стане доступним для онлайн-перегляду, а друковані версії посібника будуть поширюватися серед українських журналістів.
Запуск Центру свободи преси RSF у Львові. Пріоритетом роботи Центру є забезпечення безпеки діяльності журналістів, зокрема надання захисного обладнання та методичної допомоги.
Завдяки прямим переговорам керівництва НСЖУ з керівництвом RSF було досягнуто домовленостей про додаткові поставки захисного спорядження для українських медіапрацівників. Перша партія у складі 10 бронежилетів вже надійшла до України. У найближчий час очікується поставка ще 15 жилетів та 25 шоломів.
- Eastern Europe Studies Centre (Литва)
Через початок повномасштабного військового вторгнення на територію України, довелося достроково припинити реалізацію проекту «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України». Невикористані кошти Центр Східно-Європейський студій за сприяння Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, вирішив перерозподілити на підтримку вимушено переміщених журналістів та локальних журналістів, які продовжують працювати у зоні бойових дій.
Завдяки цьому 16 провідних регіональних журналістів вже отримали пряму фінансову допомогу від Центру Східно-Європейських студій та МЗС Литви.
- Польська асоціація журналістів (SDP)
6 українських медіапрацівників разом з членами родин були розміщені на базі Дому творчості польських журналістів «Казімеж-Дольний».
Польські колеги також надають методичну допомогу українським журналістам, які виїхали до Польщі або перебували у їх країні у якості транзиту. Польська асоціація журналістів надала логістичну підтримку Спілці журналістів афінських щоденних газет у ході доставки гуманітарного вантажу на територію України.
- Justice for Journalists Foundation (Велика Британія)
- openDemocracy (Велика Британія)
- Литовська спілка журналістів (LZS)
Усі міжнародні партнери одноголосно задекларували свою готовність допомогти та розуміння важливості захисту журналістів й боротьби із російською пропагандою. Водночас, керівництво Спілки продовжує постійні комунікації та пошук нових шляхів залучення підтримки для журналістів, які працюють на території України.
Для більш якісного опрацювання актуальних потреб українських журналістів, НСЖУ запустила спеціалізовану анкету. Тут збирається інформація про будь-які робочі потреби. Зокрема захисне спорядження (бронежилети), спеціалізовані аптечки, психологічну підтримку.
З перших днів війни Національна спілка журналістів України почала боротьбу із хвилею російської пропаганди, яку безперервно поширюють по всій території РФ та намагаються транслювати на інші країни (у тому числі в Україну).
Була запущена кампанія відправки адресних прямих звернень від наших обласних організацій та регіональних медіа з усієї України до федеральних організацій Союзу журналістів Росії. Паралельно з цим було ініційовано глобальну міжнародну кампанію щодо виключення Союзу журналістів Росії із лав Міжнародної Федерації Журналістів. Наші дії вдарили по самолюбству російських пропагандистів, які заявили, що Національна спілка журналістів України та сотні українських медіа здійснюють «оголтелую кампанию» тиску на них.
Для потреб членів НСЖУ і всіх медійників була запущена спеціалізована гаряча лінія на усіх наявних платформах для зв’язку:
- у Фейсбук-месенджери сторінки НСЖУ, особистих акаунтів Голови та Першого секретаря НСЖУ;
- на електронні адреси Спілки [email protected] та [email protected];
- в усі можливі месенджери за номером +380681266674.
З огляду на необхідність резервного та оперативного каналу інформування щодо діяльності Спілки та актуальних новин українського медіапростору, запустили власний Telegram-канал НСЖУ – SpilkaNews.
НСЖУ проводить постійний моніторинг ситуації та координує дії членів Спілки. Для цього працює спеціальна група, до якої входить керівництво організації та секретарі.
Надається консультативна, методична та фінансова підтримка журналістам із гарячих регіонів України, які продовжують працювати або були змушені покинути рідні області. Спілка допомагає з акредитацією для представників іноземних та українських ЗМІ.
Національна спілка журналістів України продовжує активно працювати на інформаційному фронті нашої країни та залучення допомоги для українських журналістів. Це важкі часи для усього народу України. Війна ще триває, проте спільними зусиллями ми наближаємо її кінець.
Разом до перемоги!