Про недопустимість застосування мови ворожнечі щодо людей з аутизмом заявила Комісія з журналістської етики, аналізуючи слова ведучої телемарафону «Єдині новини» Ольги Немцевої під час інтерв’ю з радником голови Офісу Президента України Михайлом Подоляком 18 жовтня 2023 року.
Йшлося про поведінку російського диктатора Володимира Путіна під час саміту в Китаї. Відповідний запис розміщений на офіційному YouTube-каналі Телеканалу «Рада».
За словами Подоляка, російський диктатор «поводив себе нетипово» під час зустрічі, бо заявив про нібито готовність українців до перемовин. «Людина сама собі щось вигадала і про ATACMS, і про переговори. І говорить на повному серйозі: “Там в Україні ми готові вже сідати за стіл переговорів ” і так далі. Це ще одна ознака того, що людина вже абсолютно усвідомлює, що є ізолянтом”», — сказав радник Голови Офісу Президента. У відповідь на 21:29 год від ведучої Ольги Немцевої пролунало: «Так, дуже схоже на аутизм».
Комісія з журналістської етики вкрай стурбована такими заявами ведучої та категорично засуджує практику стереотипізації людей з аутизмом. Це є грубим порушенням журналістської етики. Такі слова поширюють упередження до людей з аутизмом та можуть містити ознаки мови ворожнечі, а зрештою призвести до дискримінації.
Згідно п.15 Кодексу етики українського журналіста ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних особливостей чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики.
Комісія наголошує, що розлади аутистичного спектра – це не хвороба, а стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 1 дитина зі 100 страждає розладом аутистичного спектра. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати й адаптувати людину до соціального життя.
Ба більше, як вірно наголошує Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ), це один із поширених міфів, що люди з аутизмом замкнуті, не хочуть спілкуватися і їм ніхто не потрібен. Насправді це не так. Як і всі, вони відчувають потребу в спілкуванні. Їм завжди є що сказати, просто складно це зробити. Тому потрібно вчасно знайти альтернативний спосіб комунікації. Їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння.
Безумовно, варто обговорювати поведінку та надавати оцінку діям російського диктатора Володимира Путіна, який з 2014 року розпочав кровопролитну військову агресію в Україні. Однак, робити це у недискримінаційний спосіб відносно людей з аутизмом.
Комісія з журналістської етики закликає телемарафон «Єдині новини», телеканал «Рада» та ведучу Ольгу Немцеву публічно попросити вибачення за згадку аутизму в ефірі та запровадити відповідні політики недискримінації в контенті.
Крім того, КЖЕ рекомендує журналістам і редакціям не тільки утриматися від поширення стигматизуючих висловлювань, але й регулярно проходити навчання з питань недискримінації та соціальної інклюзії, вживати коректну термінологію.
Варто уникати будь-яких натяків на неповноцінність людей із ментальними розладами – так само як і людей з інвалідністю загалом. Не варто говорити про них як про жертв, хворих, людей із «обмеженими можливостями». Журналісти мають докладати всіх зусиль для створення умов, які б забезпечували включення людей з інвалідністю до суспільства і рівне ставлення до них, як до інших громадян.
Редакції мають докладати всіх зусиль для того, щоб виправлення допущених помилок було прозорим. Люди, які почуваються дискримінованими, мають право отримати вибачення від медіа, якщо дії журналістів посилили таку нерівність. Редакції мають напрацьовувати механізми для запобігання дискримінації в майбутньому.
Комісія з журналістської етики – орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в Україні, який обговорює та пропонує вирішення конфліктних ситуацій у медіа шляхом розгляду скарг від споживачів інформації. Її завдання – сприяння дотриманню професійних етичних стандартів в українських медіа та формуванню запиту суспільства на якісну журналістику. Комісію з журналістської етики очолює відомий медійник Андрій Куликов, до її складу входять, зокрема, голова НСЖУ Сергій Томіленко і перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.