За 4 місяці (січень – квітень 2020) споживачі оплатили поточні рахунки за житлово-комунальні послуги на 99,7%, включно зі спожитим природним газом та електричною енергією. Про це заявила заступник Міністра розвитку громад та територій Наталія Хоцянівська під час прес-конференції у форматі онлайн, організованої Національною спілкою журналістів України у вівторок, 2 червня.
«Коли взяти ті комунальні послуги, якими опікується наше міністерство: централізоване опалення, водопостачання і водовідведення, утримання будинку, поводження з твердими побутовими відходами, – то рівень розрахунків за 4 місяці за цими видами послуг становить 94%. Якщо порівнювати з відповідним періодом минулого року, то цього року показник вищий: торік було лише 89%. По кожній із перерахованих послуг сплата в поточному році перевищує сплату в попередньому році, і це суттєве збільшення. Наприклад, за опалення споживачі розрахувалися на 97%, тоді як минулого року було 90%», – зазначила заступник міністра.
За період карантину (березень-квітень 2020) населення не лише оплачувало поточні рахунки, а й скоротило борги. Наприклад, борги за послуги опалення й постачання гарячої води скоротилися майже на 2 млрд. грн, додала Наталія Хоцянівська. «Карантин не став фактором накопичування боргів. Навпаки, рівень розрахунків підвищився, якщо порівнювати з минулим роком. Найкраще розрахувалися за спожиті комунальні послуги споживачі Вінницької, Сумської і Черкаської областей».
У зв’язку з запровадженням антикоронавірусних заходів на 5 місяців продовжено термін вибору форми управління багатоквартирними будинками співвласниками таких будинків, наголосила керівник Офісу підтримки реформ Міністерства розвитку громад та територій Юлія Перчук. Раніше передбачалося, що співвласники приймуть рішення до 1 травня 2020.
В Україні налічується 180 тисяч багатоквартирних будинків, у 32 тисяч з них зареєстровано ОСББ. Тобто люди вже здебільшого зорієнтувались щодо прийняття рішення відносно управління власним майном. Тому законом передбачено демонополізацію управління багатоквартирними будинками. Якщо споживач стикається з наданням неякісних послуг, то у першу чергу необхідно зафіксувати цей факт», – зазначила Юлія Перчук.
Заступник Міністра Наталія Хоцянівська також торкнулася питання державної підтримки тих споживачів, які отримують пільги та субсидії на оплату ЖКП. «Не сплачують за комунальні послуги саме ті родини, які не мають права на державну допомогу, а отже їх доходи дозволяють проводити своєчасну оплату. І ми ведемо мову не про застарілий житловий фонд, а про сучасне нове будівництво, якому не більше 5-7 років», – зауважила заступник Міністра.
Наразі підготовлено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати за житлово-комунальні послуги», щоб мати змогу реструктурувати заборгованість споживачів, яка виникла станом на 01.05.2020 року терміном на 60 місяців рівними частинами.
В ході онлайн-конференції журналісти національних та регіональних медіа мали змогу поставити свої запитання спікерам та отримати на них компетентну відповідь. Зокрема, питання надійшли від агентств «Українські новини» та УНІАН, Громадського радіо, Економічної правди, регіональних медіа з Черкас, Запоріжжя, Харкова, Сум, Одеси, Тернополя, Закарпаття, Донбасу. Модерував захід голова НСЖУ Сергій Томіленко, а на продовження спілкування перша секретар НСЖУ Ліна Кущ зосередила увагу учасників конференції на важливості професійного висвітлення питань тарифів на комунальні послуги та енергетичної сфери загалом.
Прес-конференція була проведена в рамках освітнього проєкту для журналістів «Прозорість та технічна грамотність в енергетичній журналістиці», який Національна спілка журналістів України виконує за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки в рамках Грантової програми Проєкту міжнародної технічної допомоги. Метою освітнього проєкту є забезпечення прозорості та технічної грамотності у висвітленні в медіа тем, пов’язаних з енергетикою та енергетичними реформами, та сприяння посиленню енергетичної безпеки України шляхом ефективної та точної комунікації.