Багато секретів сучасних інформаційних технологій відкрив для медійників у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ IT-спеціаліст та коуч Олег Косьмина, який вже не раз виступав з лекціями в пресцентрі ЦЖС. Цього разу темою його тренінгу стала «Цифрова безпека та блокчейн технології в журналістиці». Адже вдосконалення та поширення професійних знань журналістів – один із основних та постійних напрямків роботи Запорізького Центру журналістської солідарності. Особливо це стосується комп’ютерної грамотності, новітніх технологій, які зараз активно використовуються в медіа сфері.
Блокчейн – це особливий цифровий реєстр, в якому записуються дані про скоєні транзакції. Безпеки даних вдається досягти за рахунок того, що реєстр створюється одночасно відразу на кількох комп’ютерах, причому несанкціонований доступ до записів просто неможливий.
– Блокчейн відкриває широкі можливості для медіаіндустрії, гарантує прозорість, автентичність та безпеку інформації, – каже Олег Косьмина. – Децентралізована технологія дає можливість уникнути цензури та маніпуляцій, а також створює нові моделі розподілу контенту.
Ще одна перевага використання блокчейну в тому, що ця технологія може відігравати ключову роль у боротьбі з дезінформацією: збереження записів про джерела та авторство контенту на незмінному блокчейні забезпечують медіа високий ступінь довіри до свого контенту.
Актуальним є й те, що децентралізовані медіа-платформи, побудовані на базі блокчейну, можуть стати механізмом забезпечення свободи слова та доступу до інформації для всіх користувачів. Вони уникатимуть цензури та забезпечать анонімність користувачам.
– Але треба мати на увазі, що технологія блокчейну хоч і має багато переваг, також створює серйозні обмеження, – пояснює тренер. – особливо щодо швидкості та масштабності. І тим не менш користь для журналістів очевидна: Відкриті дані на блокчейні дають нові можливості для медійників у використанні даних для аналізу, розслідувань і інформативних матеріалів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова
фото Дар’ї Зирянової