Крилатий вислів британського журналіста Пилипа Грема «газета – перша чернетка історії» – це немовби про видану в Шевченковому краї книжку «Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького на шпальтах провідних газет Черкащини 1992–2020 рр.: матеріали прес-моніторингу» (Черкаси : Вертикаль, 2021. – 404 с.).
Журналістів і позаштатний актив місцевої періодики нарівні з іншими важливими питаннями завжди цікавило життя освітньої галузі. Її доленосне значення ні в кого не викликає сумнівів, отож логічно, що в центрі уваги преси опинилася й діяльність провідного закладу вищої освіти краю – виш був і залишається лідером освіти на Черкащині. Не дивно, що відповідна проблематика зацікавила й працівників наукової бібліотеки ім. Максимовича (це підрозділ ЗВО), й вона записала у свій актив ще один вагомий видавничий проєкт, втілений з нагоди 100-річчя закладу освіти.
Автори-упорядники видання – директор наукової бібліотеки, доцент Григорій Голиш і провідний бібліотекар Ольга Ільченко – посторінковим переглядом ретрофонду газет відібрали близько тисячі матеріалів, що стосуються життя університету, й опрацьовані публікації вмістили в книжці за хронологією як пресрелізи, максимально зберігши їхній зміст і форму.
Завдяки цьому перед читачем постає широка палітра університетського життя впродовж 30 років української незалежності: освітня й наукова діяльність, різноманітні заходи й події, реформування вищої освіти, зміцнення кадрового потенціалу, розбудова вишу й утвердження лідерства, повсякденне життя… З’ясувалося, що найбільше газети писали про університет у 1996, 2003, 2008, 2012, 2013, 2014 роках, а піковим став 2018 рік (75 публікацій). Інформаційні «сплески» пов’язані з важливими подіями в житті ЗВО (відкриття нових спеціальностей, зміцнення матеріально-технічної бази, зміна керівництва тощо). Лідерами за кількістю матеріалів про університет стали газети «Черкаський край» (327 публікацій), «Нова Доба» (275, її очільником тривалий час був нинішній голова НСЖУ Сергій Томіленко) та «Вечірні Черкаси» (88).
У додатках видання подано класифікацію газетних матеріалів (за хронологією публікації, тематичним спрямуванням, жанрами, авторством, назвами видань тощо). Автори-упорядники вмістили також біографічні довідки про головних редакторів обласних газет, ілюстрації логотипів періодики. Укладено предметний, іменний та географічний покажчики, які допомагають орієнтуватися в тексті, а розлога анотація англійською мовою відкриває перспективи виходу видання на міжнародний рівень.
Видання побачило світ на замовлення й коштом Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації. Книжка має привабливий дизайн і тверду обкладинку – заслуга працівників видавництва «Вертикаль» (директор – С. Г. Кандич).
Нова книжка черкаських бібліотекарів стане в пригоді дослідникам регіональної університетської освіти, буде корисною й газетярам, іншим фахівцям із соціальних комунікацій, а також усім, хто причетний до історії й сьогодення університету. Видання вже посіло належне місце не лише на полицях бібліотек Шевченкового краю, а й провідних книгозбірень України.