Харківський Центр журналістської солідарності НСЖУ відвідав ірландець Браін Дулі – правозахисник, старший радник спеціального доповідача ООН щодо ситуації з правозахисниками
Він працює в Організації з захисту прав людини в Вашингтоні, і відвідує країни, де відбуваються революції, війни, повалення диктатури. На таких територіях він моніторить і робить видимим злочини проти активістів, а також висвітлює роботу організацій у нових реаліях.
Уперше Браін Дулі приїхав до України в 2014 році, коли вирував Майдан. Перший його візит до Харкова відбувся в 2017 році, під час нападу на представників організації «Харківський антикорупційний центр».
Із 24 лютого 2022-го року Браін Дулі не раз приїжджав саме до Харкова. Серед іншого, писав про те, як змінилася робота активістів-антикорупціонерів. Разом із журналістами, зокрема, представниками Гвара медіа, їздив у Ізюм, Куп’янськ тощо. Він пише детальні звіти про те, що бачить, розказує про це Конгресу, читачам газет, у яких публікується.
– На Куп’янщині я побачив, як поліцейський став допомагати місцевим: він розвозить людям їжу, гуманітарні набори, рятує і годує собак. У листопаді я їздив до самого Куп’янську з невеликою командою медиків. Їхня водійка – жінка. Я спитав у неї, ким вона була до війни. Вона професійна скрипалька. Це мене вразило. І це те, про що я писатиму – історія про радикальну зміну життя, щоб допомагати іншим, – каже Браін Дулі.
Ось таким він побачив розбитий російськими авіаударами Ізюм.
Браін Дулі робить максимум, щоб привернути увагу американського уряду до надзвичайно важкої гуманітарної ситуації в Україні і на Харківщині. Він прагне, щоб дипломати безпосередньо приїжджали сюди, щоб на місцях бачили проблеми і зрозуміли, чим ще можуть допомогти.
– Я хотів би, щоб побачили, як люди змогли перелаштуватись і зараз активісти стали волонтерами. Я спілкувався з тими, хто дбав про права ЛГБТ-спільноти, а тепер опікується гуманітарними питаннями, – зауважує правозахисник.
Він відкритий до спілкування і пропозицій. Ми розмовляли більше години у Центрі журналістської солідарності, і він запитав, що, на погляд журналістів, які постійно живуть і працюють у Харкові та області, потрібно місцевим на території, яку постійно обстрілюють росіяни. Таким чином він робить свій аналіз ситуації усебічним.
Після розмови він пообіцяв, що озвучить на доступних йому майданчиках одну з нагальних, на наш погляд, тем – це ментальне здоров’я. Вторгнення 24 лютого 2022 року, 8 років російської агресії до того, окупація і злочини на окупованих територіях, тисячі жертв, руйнація у колосальних масштабах, замінованість, тощо – усе це не може не лишити наслідків для ментального стану людей. Він порівняв Україну з іншими країнами, де люди продовжують жити в умовах небезпеки. Терапія потрібна, але її масштаби потребують нестандартного рішення. Деякі фахівці говорять, що допомагати можна лише, коли людина лишить небезпечну територію. Але для українців – це неможливий варіант.
– Як варіант – іноземні фахівці могли б навчати українських спеціалістів тому, як підтримати людей, як боротися з ПТСР. Іноземці могли б приїжджати сюди у відрядження для цього. Як приклад, організувати інформаційні кампанії, щоб охопити більшу аудиторію. За подібним прикладом працювали психологи з жінками, які пережили насилля і лишаються жити в небезпеці. Потрібен план підтримки для тих, хто повертається з війни, – наголосив Браін.
Через місяць Браін знову відвідає Харківщину.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Харкові: +38 095 421 5477 Запоріжжі – 096 277 53 52 (Анна Черненко – координатор Харківського центру). З міркувань безпеки адреса центру не розголошується.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Харківського ЦЖС