Учора, 8 січня, росія вдарила авіабомбами по місту Запоріжжю. Загинуло 13 людей, а поранення отримали 113. Медійники висвітлювали наслідки цього удару, оперативно готували сюжети та матеріали, аби донести до людей правду про війну.
Зараз для медійників дуже важливо не тільки професійно виконувати свою роботу у небезпечних точках, а й дбати про власну безпеку. А безпекова ситуація нині дуже складна. На це, прагнучи допомогти медійникам, звертають увагу у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Власкор телеканалу «Інтер» у Запоріжжі Інна Гогой разом з колегами – фронтовими журналістами – розповіла про безпекову проблематику під час зустрічі у ЦЖС. Також вона поділилася думками в інтерв’ю Дар’ї Зиряновій.
– Інно, що нині змінилося для журналістів, порівняно з початком повномасштабного вторгнення? На які моменти ти б хотіла звернути увагу?
–Якщо говорити про Запорізьку область, зараз журналістам стало складніше працювати на прифронтових територіях, оскільки збільшилась кількість обстрілів. Вже були неодноразові випадки, коли на місце прильоту приїжджали екстрені служби та журналісти, щоб виконувати свою роботу, і потрапляли під повторний обстріл. Деякі мої колеги зазнавали поранень під час таких підступних ударів.
Також під час роботи у Запорізькій області, зокрема, на прифронтових територіях, постійно є загроза від ворожих безпілотників, які полюють на цивільних. Тому доводиться бути ще обережнішим та працювати максимально швидко.
– Розкажи про свій безпековий досвід. Можливо є якісь поради, лайфхаки, які вже зʼявилися під час повномасштабного вторгнення?
–Якихось особливих порад та лайфхаків немає. Для виїздів ми маємо бронежилет та каску, індивідуальні аптечки і турнікети. Під час роботи на місцях прильотів чи на прифронтових територіях потрібно завжди дивитися під ноги та прислухатися до неба, і ще виконувати поради та застереження від представників прес-служби, які тебе супроводжують. Адже від цього залежить власна безпека і безпека твоїх колег.
– Як часто ти проходиш безпекові тренінги?
–На жаль, безпекові тренінги проходжу не дуже часто, як хотілося б, бо просто елементарно не вистачає часу. Цікавий був тренінг, який проводили разом з Центром журналістської солідарності волонтери військово-патріотичного центру «Вогник». Сподобався, бо там була можливість не лише послухати теорію, а й закріпити отримані знання на практиці. Як на мене, таких заходів має проводитися більше – і не лише на тему першої домедичної допомоги.
– Як допомагає тобі спілка журналістів та ЦЖС в питаннях власної безпеки?
–Мене запрошували на проведення безпекових тренінгів, дарували індивідуальні аптечки, що теж є важливим. Знаю, що у вас проводяться цікаві психологічні тренінги, але відвідувати їх, на жаль, поки що не дуже виходить через робочу завантаженість. У деяких моїх колег, по суті, схожа ситуація, Але ми завжди відчуваємо вашу підтримку – і моральну, і матеріальну, особливо ж, коли колеги потрапляють в біду.
ДОВІДКА. У Запорізькому Центрі журналістської солідарності медійники можуть отримати у безкоштовну оренду захисне спорядження, а також – організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомог.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Зирянова
Фото авторки
Дискусія з цього приводу: