Домогтися об’єктивного встановлення всіх обставин події 20 липня 2016 року, а саме вибуху автомобіля у Києві на розі вулиць Б.Хмельницького та І.Франка в якому знаходився журналіст Павло Шеремет, який внаслідок цього загинув. Так стратегічну мету юридичного захисту потерпілих, Людмили Станіславівни Шеремет і співзасновниці «Української правди» Олени Притули, визначає представник Адвокатського Об’єднання “Міжрегіональна Колегія Адвокатів” Андрій Мамалига. Напередодні 2 листопада, Міжнародного дня боротьби із безкарністю за злочини проти журналістів, лондонський фонд «Справедливість для журналістів» долучився до підтримки юридичного захисту родини Павла Шеремета. Фінансування фахової роботи досвідченого адвоката проводитиметься через партнера Фонду – Національну спілку журналістів України. З ініціативою про об’єднання зусиль для захисту інтересів родини Павла Шеремета до НСЖУ ще у вересні звернулася незалежна Білоруська Асоціація журналістів
«Багато хто в суспільстві з об’єктивних і суб’єктивних причин асоціює фактично потерпілу сторону зі стороною обвинувачення, – коментує адвокат Андрій Мамалига. – Ми хочемо донести суспільству думку, що ми не є ні стороною обвинувачення, ні стороною захисту. Тобто, потерпілих у першу чергу цікавить винесення законного і справедливого рішення. А це значить, якщо суд у встановленому законом порядку визнає підсудних винними, то вони повинні понести відповідне покарання. Якщо суд, наприклад, на підставі закону встановить, що вони не винні, то ці особи мають бути відповідно звільненими і визнаними невинними. Ось така мета нашої боротьби у цьому процесі. Багато в чому ми не погоджуємось зі стороною обвинувачення і стороною захисту, скажімо так. Ми маємо самостійне бачення щодо багатьох обставин справи».
Людмила Шеремет проживає у Мінську на одну невелику пенсію, а тому, говорить, без допомоги журналістів, «Української правди» та журналістських спілок покривати витрати за юридичний супровід сама не змогла б.
«Хочу, щоб перемогла справедливість, – коментує мати загиблого журналіста. – Там же працюють професіонали, якщо вони професіонали – нехай чесно роблять свою справу. Якщо по-інакшому – ну що ж, шкода…Тому що йдеться про долі людей. І я не хочу, щоб постраждали невинні. А якщо заслужили – ну значить, як вирішить суд. Послуги адвоката оплачуються з допомогою журналістських спілок України і Білорусі, журналістського фонду з Лондону, і я їм дуже вдячна».
“Вбивство Шеремета є одним з найжахливіших злочинів останніх років, - зазначає директор Фонду «Справедливість для журналістів» Марія Орджонікідзе. - Ми хочемо допомогти родині Павла добитися справедливості, встановити і покарати справжніх замовників і виконавців злочину. Цикл безкарності має бути перерваний.
У Національній спілці журналістів України наголошують, що у справах розслідування злочинів проти працівників ЗМІ надзвичайно важливою є журналістська солідарність.
«Понад чотири роки пройшло з часу трагедії – убивства нашого колеги Павла Шеремета у центрі Києва, – зазначає голова НСЖУ, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко. – Але саме значний суспільний резонанс, постійна увага до справи з боку ЗМІ та українських та міжнародних організацій дають надію, що справа не поповнить список безкарних злочинів».
Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року внаслідок вибуху автомобіля. Розслідування вбивства Шеремета високопосадовці називали «справою честі», утім понад 3,5 роки, попри численні експертизи та допити, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного. Перші зрушення з’явилися лише після того, як у жовтні 2019-го року, президент Володимир Зеленський заявив, що керівництво МВС змінять, якщо не буде результатів у справі. А вже у грудні Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета. Відтоді на лаві підсудних троє підозрюваних — військовий Сил спеціальних операцій ЗСУ, музикант Андрій Антоненко, лікарка Охматдиту, волонтерка і дитячий хірург Юлія Кузьменко та військовий медик Яна Дугарь. Їхню долю має вирішити суд присяжних.
Фонд «Справделивість для журналістів» зареєстровано в Лондоні у 2018 році. Його засновником є Михайло Ходорковський, в’язень сумління за визначенням «Amnesty International» та засновник демократичного руху «Відкрита Росія». Фонд надає гранти на журналістські розслідування насильницьких злочинів проти працівників ЗМІ, допомагає журналістам і блогерам в усьому світі мінімізувати ризики.