З початком широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну переважна більшість Сумської області і самі Суми були в оточенні, частина області була в окупації. І як тільки в під вікнами припинилися бойові дії, голова обласної організації НСЖУ Володимир Садівничий одразу почав спілкуватися з редакціями.
Про це йшлося у його виступі на розширеному засіданні Правління НСЖУ.
– Тижнів через два, раптом від редакторки однієї з місцевих газет я почув: «Ви перший, хто зателефонував і поцікавився, чи ми живі, що робимо, як думаємо триматися і виживати. Виходить, що тільки Спілка журналістів про нас і пам’ятає, адже ніхто з державних органів влади, ніхто з місцевих керівників про газету так і не згадав», – розповів Володимир Садівничий.
Отже, наші редактори Сумської області не стали покладатися на підтримку влади всю відповідальність за збереження своїх медіа взяли на себе. У нас приспущено лише «Прапор Перемоги» – Охтирська газета не витримала принесених війною випробувань. Всі інші газети – і обласні, і місцеві – продовжують вихід у світ.
Редактор «Прапора Перемоги» довго ходив по колах владних кабінетів, але від чиновників районного масштабу отримував відповіді, що, мовляв, кому потрібна друкована газета, якщо в усіх є інтернет. Думаю, що цей чиновник далі свого кабінету, в якому є інтернет, нічого не бачить.
Про таке ставлення до місцевої газети я інформував тодішнього голову обласної військової адміністрації, але підтримки так і не отримав. Тоді ж ми зібрали з усіх редакцій відомості про десятки тисяч заборгованості поштовиків перед редакціями за передплату і намагалися говорити про проблеми з «Укрпоштою». Але в плані впливу на пошту діалогу з владою у нас, на жаль, не вийшло.
Схоже, наших обласних керівників більше цікавить, як красиво на камери погасити штемпелем чергову марку, випущену «Укрпоштою», ніж перейматися проблемами місцевої преси.. Але ж, на жаль, інформаційний фронт тримається не тільки на красивому погашенні нових марок.
У перші тижні після звільнення Сумщини багато редакцій звернулася із запитаннями, як бути, як будувати трудові відносини, як, зокрема, правильно оформити пенсії для працівників, які досягли пенсійного віку, що робити, коли редактора мобілізують до війська, а він єдиний засновник товариства, і всі печатки, вся документація з правом підпису – на ньому, як оптимізувати штат, щоб працівники не постраждали матеріально тощо. Член правління нашої обласної журналістської організації наразі працює в обласному Центрі зайнятості, і він дуже швидко організував для редакторів консультації юристів Центру зайнятості з усіх питань, що їх турбували.
Неодноразово зверталися по юридичну допомогу до Національної спілки журналістів, і також отримали кваліфіковані консультації з актуальних питань. Судячи з відгуків із редакцій, ці консультації для них були досить таки важливі, допомогли правильно вибудувати свою поведінку в колективі, знати, як діяти в тому чи іншому випадку.
Хотів би наголосити на активності наших редакторів, які працюють у дуже складних умовах постійних обстрілів, на їхньому бажанні зберегти місцеву пресу, працювати для своєї аудиторії, якій сьогодні також дуже непросто. Багато значить, що всі ці місяці ворожої широкомасштабної агресії наші редактори і журналісти відчувають постійну підтримку з боку Національної спілки журналістів, від зарубіжних донорів.
Вдячні сумські медійники за надану Спілкою необхідну техніку, за матеріальну підтримку тих, кому це було вкрай необхідно. Багато корисного дають організовані НСЖУ вебінари і тренінги.
Редакторка однієї з наших газет, яка побувала на дводенному семінарі в Києві, розповіла: «Ворожа агресія вибивала із звичної колії в роботі, переді мною поставали питання, які я не знала, як вирішити, як краще вчинити. Але ж інші якось знаходять вихід! Як це роблять в інших редакціях, як можна поліпшити становище редакції завдяки новим технологіям, дізналася від тренерів і колег на дводенному семінарі НСЖУ». Ця редакторка сказала, що після семінару вона вже включилася в грантову діяльність, до якої раніше долучатися побоювалася., бо не знала, як це робиться.
Тісно співпрацюємо з представницею Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Сумській області Ларисою Якубенко. Належним чином в нашій області пішов процес перереєстрації як друкованих видань, так і он лайн видань, свідоцтва про перереєстрацію ми отримали одні з перших. Одним словом, працюємо у всіх напрямках і в цьому найбільша заслуга наших редакцій наших друкованих видань, а також радіо і телебачення.
Підготувала Ольга Войцехівська, «Журналіст України»